9.5°C

partnerzy:

reklama
Pomoc na „Tworzenie grup i organizacji producentów” fotolia

Pomoc na „Tworzenie grup i organizacji producentów”

Napisał  Paź 16, 2018

ARiMR przypomina o możliwości ubiegania się o pomoc na „Tworzenie grup i organizacji producentów”. Nabór wniosków potrwa od 15 listopada do 21 grudnia. Kto może starać się o wsparcie?

Wsparcie jest finansowane z budżetu PROW na lata 2014-2020. Jak dotąd przeprowadzono trzy nabory wniosków o taką pomoc. O jej przyznanie starać się mogą nowe grupy producentów, uznane od 29 grudnia 2017 roku. Muszą składać się z osób fizycznych i działać jako mikro, małe albo średnie przedsiębiorstwa.

O pomoc mogą ubiegać się również grupy uznane przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR (na podstawie planu biznesowego), a także te, które zobowiążą się do realizacji planu biznesowego by osiągnąć jego założenia podczas 5-letniego okresu wsparcia. A także gdy „w skład grupy producentów nie wchodzą małżonkowie członków, o których mowa powyżej oraz osoby powiązane bezpośrednio z nimi kapitałowo lub osobowo”. Dla kogo jeszcze przeznaczone jest wsparcie?

- Ponadto o wsparcie mogą starać się  grupy, które łączą producentów jednego produktu lub grupy produktów, którzy nie byli członkami grupy producentów lub organizacji producentów, utworzonej ze względu na ten sam produkt lub grupę produktów, której przyznano i wypłacono pomoc na rozpoczęcie działalności ze środków Unii Europejskiej po 1 maja 2004 r. w ramach działań i mechanizmów określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 sierpnia 2016 r. – podaje ARiMR.

Na jaką pomoc można liczyć? Wsparcie uzależnione jest od wartości przychodów netto uzyskanych ze sprzedaży produktów przez grupę. W pierwszym roku to 10 proc. przychodów netto, w drugim – 8 proc., w trzecim – 6 proc., w czwartym – 5 proc., w piątym – 4 proc. Limit dofinansowania wynosi 100 tys. euro.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: ARiMR

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama