9.9°C

partnerzy:

reklama
Ruszają wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich fot. Paweł Pąk

Ruszają wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich

Napisał  Paź 16, 2018

Dziś mają ruszyć wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Do rolników trafi w sumie około 11 mld złotych – zapowiedział w programie „Gość Wiadomości” TVP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich mają ruszyć 16 października. Pieniądze trafią na konta rolników do 30 listopada. Od 1 grudnia nastąpi natomiast wypłata końcówki płatności bezpośredniej. Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski ARiMR przygotowana jest do wykonywania około 70 tys. przelewów dziennie.

Zgody na takie wypłaty udzielił Polsce unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi w Komisji Europejskiej – Phil Hogan. Zaliczki wyniosą 70 proc. kwoty należnych płatności. Oznacza to, że zdecydowana większość pieniędzy za 2018 rok trafi do farmerów już jesienią. W pierwszej kolejności dostaną je gospodarze, którzy zostali w tym roku najbardziej poszkodowani przez suszę.

- Rozpoczynamy wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich należnych rolników. To największa w historii kwota zaliczek około 11 mld złotych – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Ponad 1 milion 300 tysięcy gospodarzy złożyło w tym roku wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: TVP

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama