logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
Straty suszowe rosną! fotolia

Straty suszowe rosną!

Napisał  Paź 16, 2018

Początkowo straty suszowe szacowano na 800 mln złotych, dane z końca września wskazują, że są jednak dużo wyższe, a ich wartość przekroczyła 3,6 mld zł – podaje „Rzeczpospolita”.

Tegoroczna susza odbiła się na zbiorach: mniej jest warzyw i zbóż. Brak opadów i wysokie temperatury nie zaszkodziły jednak owocom: ich produkcja będzie rekordowa. Jak informuje „Rzeczpospolita”, straty suszowe oszacowano już na ponad 3,6 mld złotych i wciąż rosną.

Początkowo gospodarze mieli czas na składanie wniosków suszowych do końca września, jednak ze względu na ogromną skalę strat – termin ten przedłużony został do końca października. Do powiatowych biur ARiMR wpłynęło jak dotąd 96,5 tys. wniosków od rolników na łączną kwotę ponad 600 mln zł. Ruszyły już wypłaty odszkodowań, Agencja wydała około 8 tys. decyzji o przyznaniu pomocy na łączną kwotę 43,5 mln zł.

Jak dotąd rolnicy nie mogli ubezpieczać się od suszy – gdyż zdaniem ubezpieczalni susza to zjawisko zbyt nieprzewidywalne. Jednak są szanse na zmianę. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita" w Ministerstwie Rolnictwa – 18 września Rada Ministrów projekt zmian do ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

- Zaproponowano wreszcie możliwość ubezpieczenia upraw od suszy w taki sposób, by przy ubezpieczeniu upraw rolnych od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych suszą producent rolny mógł wybierać tzw. franszyzę redukcyjną w wysokości 20 proc., 25 lub 30 proc. – informuje „Rzeczpospolita”.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: „Rzeczpospolita”

reklama