logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

16.8°C

MRiRW: Amerykańskie restrykcje dla polskiego mięsa nieuzasadnione fotolia

MRiRW: Amerykańskie restrykcje dla polskiego mięsa nieuzasadnione

Napisał  Paź 23, 2018

Trwa intensywny dialog ze stroną amerykańską na temat zniesienia wprowadzonych, nieuzasadnionych restrykcji dla importu mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych z Polski – podaje resort rolnictwa. Ministerstwo odnosi się tym samym do decyzji USA o zawieszeniu wwozu wieprzowiny z Polski, o której informowaliśmy wczoraj.

Resort rolnictwa nie zgadza się ze stanowiskiem Amerykanów. Jak przekonuje, wysyłki mięsa wieprzowego z Polski prowadzone są zgodnie z ustalonymi warunkami, czyli ze stref, które nie zostały objęte formalnymi unijnymi restrykcjami dotyczącymi ASF.

Jak podkreśla ministerstwo, regionalizacja ASF jest konsultowana z KE. Mimo pojawienia się w Polsce tej choroby, eksport wieprzowiny do USA był kontynuowany, a dotychczasowe wysyłki były akceptowane przez USA.

- Nieprawdziwe doniesienia amerykańskich mediów dotyczące rzekomych wysyłek mięsa ze świń pochodzących ze stref objętych restrykcjami ASF, podważają zaufanie odbiorców amerykańskich do polskich produktów – czytamy na stronie internetowej resortu rolnictwa. - Główny Lekarz Weterynarii 19 października 2018 r. przekazał stronie amerykańskiej oficjalne pismo z odpowiedzią na zarzuty APHIS i prośbą o zniesienie zakazu importu. Potwierdzono, że kwestionowane zakłady położone są w strefach wolnych, mimo że otoczone są obszarami objętymi restrykcjami ASF – podaje ministerstwo.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: MRiRW

reklama