26.5°C

partnerzy:

reklama
Dopłaty do ubezpieczeń uprawy słonecznika i facelii? fotolia

Dopłaty do ubezpieczeń uprawy słonecznika i facelii?

Napisał  Paź 31, 2018

Na określenie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych oraz zwierząt gospodarskich Rada Ministrów ma czas do końca listopada.

Zdaniem Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, planowanymi dopłatami powinny zostać objęte również takie rośliny jak słonecznik pastewny i facelia.

Projekt rozporządzenia dotyczącego wysokości dopłat do ubezpieczeń znajduje się aktualnie w konsultacjach. O opinię na jego temat poproszony został również Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych. Po przeanalizowaniu zaproponowanych zmian, PZPRZ przekazał swoje postulaty w tej sprawie wiceministrowi rolnictwa, Szymonowi Giżyńskiemu. Zdaniem Związku, planowane dopłaty powinny objąć także słonecznik i facelię.

- Obie te rośliny – zarówno słonecznik, jak i facelia – są bardzo wrażliwe na takie niekorzystne zjawiska pogodowe jak burza, deszcz nawalny, huragan czy grad, które powodują osypywanie się cennych nasion. Dlatego PZPRZ zawnioskował o dopisanie obu tych roślin do przedmiotowego, planowanego rozporządzenia – postuluje Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

Jak argumentuje PZPRZ, zarówno słonecznik jak i facelia to rośliny, które cieszą się dużym zainteresowaniem rolników. Słonecznik może być wykorzystany jako roślina oleista, ale też jest „jedną z tych kultur rolnych, która jest w stanie zastąpić importowane obecnie do naszego kraju białko roślinne”. A to z kolei dobrze wpisuje się w rządowy program zwiększania udziału polskiego białka w żywieniu zwierząt.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama