logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
Sytuacja na rynku owoców coraz trudniejsza fot. Paweł Pąk

Sytuacja na rynku owoców coraz trudniejsza

Napisał  Lis 02, 2018

Kryzys na rynku owoców to poważny problem, który może wpłynąć na sytuację nie tylko branży sadowniczej, ale również wielu firm handlowych i przetwórczych. To wszystko odbije się na kondycji gospodarstw rodzinnych i budżetach samorządów – martwi się Sejmik Województwa Mazowieckiego. Apeluje do rządu o podjęcie konkretnych działań mających poprawić obecną sytuację.

Jak czytamy w stanowisku Sejmiku Województwa Mazowieckiego, jest on mocno zaniepokojony brakiem skutecznych działań ze strony resortu rolnictwa mających rozwiązać kryzys na rynku owoców.

- Produkcja owoców jest podstawą ekonomicznej egzystencji wielu gospodarstw rolnych. W chwili obecnej mamy bardzo złą sytuację na rynku owoców, na którą złożyły się m.in. powódź w 2017 roku i susza w 2018 roku, bardzo niskie a wręcz katastrofalne ceny skupu (…) jak również niepraktyczne przepisy przy zatrudnianiu, szczególnie obcokrajowców do pracy, które zupełnie nie uwzględniają specyfiki pracy w rolnictwie – przekonuje Sejmik Województwa Mazowieckiego.

Sejmik Województwa Mazowieckiego apeluje do rządu o podjęcie skutecznych działań. Domaga się m.in. umów kontraktacyjnych przetwórców i firm prowadzących obrót produktami żywnościowymi, utworzenia funduszu kryzysowego, ograniczenia importu owoców spoza UE oraz wsparcia dla firm zajmujących się przetwórstwem, których współwłaścicielami są rolnicy.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: Związek Sadowników RP

reklama