9.7°C

partnerzy:

reklama
Prognoza pogody dla rolników: mamy wiosnę zamiast jesieni fotolia

Prognoza pogody dla rolników: mamy wiosnę zamiast jesieni

Napisał  Lis 02, 2018

Na razie na horyzoncie zimy jeszcze nie widać. Wprost przeciwnie – temperatury są wręcz wiosenne i takie właśnie mają być przez najbliższy tydzień. Opadów deszczu też nie mamy się co spodziewać. Wystąpią one lokalnie, podobnie jak przygruntowe przymrozki. Gdzie i kiedy? Sprawdź najświeższą prognozę pogody na najbliższy tydzień (02-9.11).

- Dzisiejszej nocy spodziewamy się opadów deszczu, które występować będą począwszy od Warmii i Mazur, przez Mazowsze, Ziemię Łódzką, aż po Górny i Dolny Śląsk. Najwięcej deszczu, do 15 mm, może spaść w Kotlinie Kłodzkiej i na Opolszczyźnie. Na pozostałym obszarze opadów praktycznie nie będzie, a jeżeli wystąpią, to tylko słabe na południowym wschodzie kraju – mówi Michał Ogrodnik, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

We wschodniej połowie kraju nad ranem możemy spodziewać się mgieł, które będą ograniczały widzialnoś

do 200 metrów. Temperatura w nocy będzie na poziomie od 4º C na północnym zachodzie do 10-11º C na południowym wschodzie i południu kraju.

Weekend z opadami

Opady deszczu w sobotę będą występować jeszcze w pasie od Suwalszczyzny, przez Mazowsze, po Dolny i Górny Śląsk oraz Małopolskę, natomiast na pozostałym obszarze Polski bez opadów. Najchłodniej będzie w centrum i na północy – tu 9-10º C, będzie tam też najwięcej chmur. Natomiast najcieplej (16-17º C) i najmniejsze zachmurzenie będzie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Noc z soboty na niedzielę na północy Polski może przynieść miejscami przygruntowe przymrozki do -2º C. Wystąpią one głównie na Pojezierzach Warmii i Mazur oraz na Suwalszczyźnie. Tu będzie też najmniejsze zachmurzenie i najwięcej rozpogodzeń. - Temperatura minimalna (w nocy) na północy będzie wynosiła od 1º C do 3º C. Na południu kraju zachmurzenie będzie duże, słaby deszcz może popadać na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Temperatura w centrum kraju wyniesie 5º C, a na południu 7-8º C – mówi synoptyk Michał Ogrodnik. - W nocy na terenie całego kraju możemy spodziewać się mgieł. Miejscami będą one gęste, ograniczające widzialność do 200 metrów - przestrzega. Najmniej będzie mgieł na północnym wschodzie (tam wystąpią też najkrócej, tylko w pierwszej części nocy).

W niedzielę już w całym kraju będzie bez opadów, mgły gdzieniegdzie jeszcze rano będą zalegać, ale tylko do godz. 10-11. Zachmurzenie będzie umiarkowane, miejscami tylko w centrum i w Wielkopolsce duże. Nie będzie już tak ciepło, jak w ostatnich dwóch dniach, jednak, jak na listopad, prognozowane temperatury i tak są dosyć wysokie – najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie 9º C, a najcieplej w Małopolsce i na Podkarpaciu 15-16º C. W centrum słupki rtęci pokażą 12-13º C.

Kolejny tydzień równie ciepły

Podobna pogoda, z podobnymi temperaturami utrzyma się aż do środy. Przez cały czas będzie zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie w poniedziałek na Pomorzu Gdańskim może pojawić się trochę więcej chmur, opadów w tych dniach się nie spodziewajmy. Minimalnie w nocy z niedzieli na poniedziałek termometry pokażą 3º C, a w ciągu kolejnych nocy od 5º C do 7º C. Najcieplej nocami będzie na południu kraju – do 10º C. W ciągu dnia słupki rtęci podskoczą do 10-11º C na północnym wschodzie, a w Małopolsce i na Podkarpaciu – do 18-19º C.

W nocy ze środy na czwartek możliwe są przygruntowe przymrozki na północnym wschodzie do -2º C. Termometry w nocy pokażą od 2º C na północnym wschodzie, 4º C w centrum, do 9-10º C w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w Małopolsce.

- W czwartek pogoda się już trochę zepsuje, głównie na południowym zachodzie i zachodzie kraju. Tam będzie więcej chmur, mogą wystąpić też słabe opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju będzie pogodnie i raczej słonecznie. Prognozowane jest zachmurzenie słabe i umiarkowane – podkreśla synoptyk Michał Ogrodnik. W ciągu dnia temperatury w dalszym ciągu będą przekraczać 10º C. Tyle będzie na północnym wschodzie, 14-15º C w centrum, a najcieplej będzie w Małopolsce i na Górnym Śląsku – tu 16º C.

W piątek na wschodzie kraju wciąż będzie pogodnie, za to w zachodniej połowie Polski pojawi się już znacznie więcej chmur. Tam lokalnie wystąpią opady deszczu. Słupki rtęci wskażą w nocy od 4º C na Suwalszczyźnie, 10º C w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, natomiast w ciągu dnia od 10-11º C w północnej części kraju, do 14-15º C w południowej.

Sytuacja hydrologiczna wciąż bez zmian

Stan wody na głównych rzekach kraju układa się w strefie wody niskiej, a tylko lokalnie średniej lub wysokiej. Według prognozy pogody, w najbliższym czasie nie mamy co liczyć na bardziej obfite i jednostajne opady deszczu. Sytuacja hydrologiczna w kraju będzie więc stabilna. W ciągu ostatniego tygodnia ilość stacji pomiarowych IMGW z zagrożeniem niżówką hydrologiczną zmniejszyło się.

- Jednak w najbliższych dniach raczej sytuacja się już nie będzie poprawiać. Najgorzej sytuacja hydrologiczna wygląda w województwach południowo-zachodnich: dolnośląskim, śląskim, opolskim i w południowej części województwa lubuskiego – wymienia Dariusz Witkowski, hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

(rpf) Renata Struzik

 logo imgw

Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama