9.5°C

partnerzy:

reklama
UOKiK: czy produkty oferowane w Polsce różnią się od zachodnich? fotolia

UOKiK: czy produkty oferowane w Polsce różnią się od zachodnich?

Napisał  Lis 05, 2018

UOKiK porównał jakość produktów żywnościowych oferowanych w Polsce i Europie Zachodniej. Inspektorzy wzięli pod lupę 101 produktów – sprawdzamy, co wykazały przeprowadzone przez nich badania.

Czy produkty oferowane w Polsce różnią się od ich odpowiedników sprzedawanych w innych krajach Europy Zachodniej? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć UOKiK. Kontrolerzy sprawdzili jakość produktów tej samej marki – polskich i zagranicznych.

-  Łącznie sprawdziliśmy 101 par produktów, istotne różnice dotyczyły 12. Zauważyliśmy, że np. żelki Haribo produkowane na polski rynek mają więcej smaków jabłkowych i cytrynowych, a na niemiecki – truskawkowych i ananasowych, kawa Nescafe Classic jest mocniejsza u naszych zachodnich sąsiadów – czytamy na stronie internetowej UOKiK.

Z badań przeprowadzonych przez UOKiK wynika, że produkty z Polski różnią od tych zagranicznych. Polskich chipsów było mniej, nasze czekolady miały mniej orzechów, a herbata – mniej ekstraktu z herbaty. Opracowane przez Urząd wyniki mają trafić do Komisji Europejskiej, która rozpoczyna właśnie testy porównawcze produktów. Na unijnym poziomie trwają bowiem prace nad dyrektywą Omnibus, która ma unowocześnić prawa konsumentów w UE.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: UOKiK

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama