9.7°C

partnerzy:

reklama
Za dwa miesiące zabraknie paszy dla zwierząt? fot. Paweł Pąk

Za dwa miesiące zabraknie paszy dla zwierząt?

Napisał  Lis 06, 2018

Od stycznia przyszłego roku nie można będzie dawać zwierzętom paszy zawierającej soję GMO. Problem w tym, że innej na rynku prawie nie ma – informuje „Rzeczpospolita”.

Z danych resortu rolnictwa wynika, że z około 11 mln ton pasz podawanych rocznie w Polsce zwierzętom gospodarskim ponad 9 mln ton opartych jest na bazie genetycznie modyfikowanej soi. Zakaz stosowania pasz GMO oznaczałby dla krajowych producentów mięsa, zwłaszcza drobiu (którego jesteśmy największym producentem w UE) koniec konkurencyjności.

- Musimy pamiętać o zachowaniu przewagi konkurencyjnej dla produkowanego w naszym kraju mięsa. Jeśli wprowadzimy zakaz stosowania soi GMO bez znalezienia stosownej alternatywy, nasza przewaga mocno stopnieje. Moim zdaniem ceny mięsa będą musiały wzrosnąć ok. 10–12 proc., tylko z powodu zamiany śruty sojowej – mówi dla „Rzeczpospolitej” Adam Zaleski, dyrektor generalny De Heus, spółki produkującej pasze.

Zgodnie z ustawą dotycząca pasz z 2006 roku, zakaz stosowania soi GMO w karmieniu zwierząt miał wejść w życie już w 2008 roku. Jednak za każdym razem jest przesuwany. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiada przesunięcie zakazu do 2021 roku, jednak choć zostały już na to dwa miesiące - nadal do tego jeszcze nie doszło. Drobiarze obawiają się, czy rząd zdąży odwlec wejście nowych przepisów.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: „Rzeczpospolita”

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama