9.7°C

partnerzy:

reklama
Zapomnisz o dziurach na lokalnych drogach! fot. Paweł Pąk

Zapomnisz o dziurach na lokalnych drogach!

Napisał  Lis 07, 2018

Już wkrótce będziemy mogli zapomnieć o dziurach i marnej nawierzchni na drogach lokalnych. Może nie na wszystkich, ale częściowo ich stan na pewno się poprawi. A to dzięki podpisanej przez Sejm ustawie, dzięki której samorządy dostaną spore wsparcie na ten cel.

W ciągu najbliższych 10 lat znacznie poprawi się jakość dróg lokalnych. Przyjęta niedawno przez Sejm ustawa zakłada, że na ich budowę będzie przeznaczonych nawet 36 mld zł. Pieniądze te będą przekazywane z budżetu państwa za pośrednictwem Funduszu Dróg Samorządowych.

Wspomniany wyżej Fundusz ma objąć budowę, modernizację i remonty lokalnych dróg i mostów. Według nowych przepisów, na jeden projekt może być przeznaczone nawet 30 mln zł. Obecnie wartość takiej inwestycji może wynieść tylko 5 mln zł. Nowa ustawa zakłada więc znaczne zwiększenie środków przeznaczanych na lokalne drogi. Jednak to, ile pieniędzy dany samorząd otrzyma, będzie zależało od dochodów tego samorządu – maksymalnie wsparcie może wynieść 80% kosztów inwestycji. Samorządy będą mogły się ubiegać o przyznanie środków w ramach Funduszu poprzez udział w ogłaszanych wcześniej konkursach.

Skąd pieniądze na takie inwestycje? Ustawa zakłada, że na Fundusz będą się składać: wpłaty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotacji celowych budżetu państwa (w tym z Ministerstwa Obrony Narodowej i resortu właściwego ds. transportu) i wpłat z Lasów Państwowych. Do tego dojdą jeszcze źródła finansowania już nie tak jasno określone w ustawie.

- Środki Funduszu pochodzą z (…) wpłat spółek w wysokości 7,5% ich zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym; odsetek od wolnych środków przekazanych albo przyjmowanych w zarządzanie zgodnie z przepisami o finansach publicznych; środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi; wpływów ze skarbowych papierów wartościowych, o których mowa w art. 6 ust. 1; dobrowolnych wpłat, darowizn i zapisów; wpływów z innych środków publicznych; wpływów z innych tytułów – czytamy w ustawie.

(rpf) Grażyna Okulicz / źródło: Sejm

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama