8.8°C

partnerzy:

reklama
Ukraińskie firmy zainwestują w polskie rolnictwo? fotolia

Ukraińskie firmy zainwestują w polskie rolnictwo?

Napisał  Lis 07, 2018

Ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia zapowiedział, że ukraińskie firmy są zainteresowane inwestowaniem w polski sektor rolny, np. w przetwórstwo. Minister rolnictwa odpowiada: - Cieszy mnie to, ale surowiec do produkcji wyrobów w tych zakładach powinien pochodzić od polskich rolników.

Podczas spotkania ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego i ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Ukrainy, dyskutowano na temat współpracy i stosunków handlowych Polski i Ukrainy.

Jak podaje resort rolnictwa, „ambasador Ukrainy podkreślił gotowość do podejmowania działań na rzecz zacieśniania współpracy bilateralnej dotyczącej kwestii rolnych”. Jednym z takich działań jest inwestycja dotycząca terminala w Woli Baranowskiej. Ma on łączyć szerokotorową kolej ukraińską i Dalekiego Wschodu oraz polską sieć kolejową zgodną ze standardami europejskiego systemu transportowego. Ma to wzmocnić współpracę handlową między Polską i Ukrainą oraz zwiększyć obroty z handlu, w tym również towarami rolno-spożywczymi.

Ambasador Ukrainy wspomniał również, że tamtejsze firmy chciałyby inwestować w nasz krajowy sektor rolny. Mowa była m.in. o inwestycjach w przetwórstwo. - Szef polskiego resortu rolnictwa z zadowoleniem przyjął tę informację i wyraził poparcie dla takiej współpracy z zastrzeżeniem, że surowiec do produkcji wyrobów w zakładach powinien pochodzić od polskich rolników – podaje ministerstwo rolnictwa.

Szczegóły tej współpracy mają być omawiane podczas posiedzenia polsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa już na początku 2019 roku.

Ukraina jest ważnym partnerem handlowym Polski – według danych za 2017 rok, od naszych wschodnich sąsiadów importujemy towary rolno-spożywcze o wartości ok. 518,3 mln EUR. Wysyłamy w tamtym kierunku trochę mniej tych produktów – w 2017 roku wartość eksportu wyniosła ok. 403 mln EUR. Warto tu jednak zaznaczyć, że eksport polskich produktów rolno-spożywczych na Ukrainę znacznie zwiększył się w stosunku do poprzedniego roku (+24%).

(rpf) Grażyna Okulicz / źródło: MRiRW

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama