9.9°C

partnerzy:

reklama
Hodowcy: sytuacja na rynku trzody chlewnej jest dramatyczna fot. Paweł Pąk

Hodowcy: sytuacja na rynku trzody chlewnej jest dramatyczna

Napisał  Lis 08, 2018

1/3 tuczników wyhodowanych w naszym kraju pochodzi z Wielkopolski, dlatego hodowcy i producenci z tego regionu szczególnie negatywnie odczuwają złą sytuację na rynku trzody chlewnej. Postanowili więc interweniować u ministra rolnictwa.

- Spadek cen tuczników o ponad 40 gr na kg żywca w przeciągu ostatnich 2 tygodni spowodowała, że średnio rolnik otrzymuje 4,07 zł/kg żywca (od 3,40 do 4,70 zł/kg żywca). Spadki cen przybrały na sile po wprowadzeniu embarga na polską wieprzowinę przez USA, jednego z jej największych importerów – podaje Wielkopolska Izba Rolnicza. Co prawda embargo zostało cofnięte, jednak prognoza cenowa trzody wciąż jest niezbyt dobra.

Sytuacji nie poprawiają rekordowo niskie ceny prosiąt. Wprost przeciwnie – przy sporych obniżkach, producenci prosiąt zmniejszają swoje stada podstawowe. Do tego dochodzą zwiększone koszty chowu i hodowli w związku z bioasekuracją. Jeżeli przeprowadzane kontrole wykażą jakieś nieprawidłowości, według WIR, rolnicy otrzymują decyzje o likwidacji stada bez możliwości skorygowania warunków bioasekuracji.

W związku z dramatyczną sytuacją na rynku, WIR postanowiła przedstawić swoje postulaty ministrowi rolnictwa. Wśród nich będzie m.in. stworzenie polskiej giełdy, która będzie określać ceny żywca wieprzowego czy zmiana przepisów dot. budowy obiektów inwentarskich.

(rpf) Grażyna Okulicz / źródło: WIR

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama