17.3°C

partnerzy:

reklama
reklama
Od 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów staną się ich właścicielami fot. Paweł Pąk

Od 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów staną się ich właścicielami

Napisał  Lis 08, 2018

Od nowego roku użytkownicy wieczyści staną się właścicielami gruntów, na których znajdują się ich nieruchomości – zapowiada wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Użytkowanie wieczyste będzie likwidowane w znacznym stopniu, będą jednak od tego wyjątki. - Dotyczy to 2,5 miliona użytkowników wieczystych, więc istotnie zmniejszamy udział użytkowania wieczystego, ale niestety nie likwidujemy go całkiem, bo na gruntach użytkowania wieczystego są też np. kościoły czy ogródki działkowe – mówił wiceszef resortu inwestycji i rozwoju podczas wtorkowej rozmowy w Radio Wnet.

Przekształcenie będzie podzielone na etapy, ponieważ mocno obciąży to samorządy oraz notariuszy.

Niestety, zapowiadana zmiana będzie się wiązała z opłatami. Według nowych przepisów, będzie ustanowionych dwadzieścia rocznych rat opłaty przekształceniowej za dane grunty (płatne do 31. marca każdego roku). Po ich uiszczeniu, staniemy się już właścicielami gruntów, które do tej pory były w ramach wieczystego użytkowania. Ci, którzy zdecydują się wnieść jednorazowo opłatę, mogą liczyć na bonifikatę.

- Ta opłata nie wzrośnie, dajemy dwadzieścia opłat rocznie, a jednocześnie mówimy, że na gruntach skarbu państwa jest bonifikata 60 proc. przy opłacie jednorazowej, a samorządy mają swobodę w określeniu tej bonifikaty przez uchwały rad – wyjaśniał wiceminister Soboń. Bonifikata ta ulega zmniejszeniu o 10% z każdym kolejnym rokiem, jeśli zdecydujemy się wpłacić całość opłaty przekształceniowej nie w pierwszym, a w którymś z kolejnych lat.

Nowe przepisy zakładają, że właściciel gruntu, czyli samorząd lub skarb państwa ma 12 miesięcy na wydanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności gruntu. Jeżeli złożymy wcześniej wniosek o wydanie takiego zaświadczenia, powinniśmy je otrzymać maksymalnie w ciągu 4 miesięcy. Jednocześnie ten sam wniosek również otrzyma właściwy sąd, który odnotuje ten fakt w księdze wieczystej.

W przypadku uregulowania całej 20-letniej opłaty jednorazowo przysługiwać będzie bonifikata, która w pierwszym roku wynosić będzie w przypadku gruntów skarbu państwa 60 proc., a w kolejnych latach obniżana będzie o 10 proc.

(rpf) Grażyna Okulicz, źródło: Gazeta Prawna

reklama reklama