9.9°C

partnerzy:

reklama
Chiński rynek otworzy się jeszcze bardziej… również na polską żywność? fotolia

Chiński rynek otworzy się jeszcze bardziej… również na polską żywność?

Napisał  Lis 08, 2018

W Chińskiej Republice Ludowej, w Szanghaju, trwa właśnie pierwsza edycja Chińskiej Międzynarodowej Wystawy Importowej (CIIE). Na miejscu są delegacje rządowe z ponad 100 krajów, w tym również z Polski.

W trakcie targów, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał z chińskim szefem resortu rolnictwa Hanem Changfu m.in. o rozszerzeniu eksportu polskiego drobiu na tamtejszy rynek.

Jak podkreślał minister Ardanowski, jesteśmy aktualnie jednym z największych na świecie producentem drobiu – aktualnie już połowa krajowej produkcji trafia na eksport. Już wkrótce może to być nawet 60%. Dlatego tym bardziej istotne jest zwiększenie wysyłki tego mięsa za granicę. A rynek chiński jest wyjątkowo perspektywiczny, szczególnie, że w ostatnim czasie po niemal dwóch latach zakazu wwozu polskiego drobiu, został on ponownie otwarty dla tych produktów. 

Aktualnie 5 zakładów drobiarskich ma pozwolenia na eksport drobiu z Polski do Chin. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, podczas spotkania z chińskim szefem resortu rolnictwa, podkreślał, że bardzo ważne jest teraz przyspieszenie procedur związanych z uzyskaniem pozwolenia przez kolejnych polskich producentów na wwóz drobiu do Chin. W związku z tym, minister Ardanowski rozmawiał również z szefem chińskiego urzędu celnego - aby otworzyć rynek chiński dla kolejnych polskich zakładów i rozszerzyć asortyment, które będą one mogły tam eksportować. 

Co ciekawe, 6. listopada, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podczas chińskiej wystawy importowej podpisał porozumienie o współpracy z Ogólnochińskim Stowarzyszeniem Hurtowych Rynków Rolnych (China Agricultural Wholesale Markets Association - CAWA).

- Współpraca ze Stowarzyszeniem w ramach Porozumienia będzie obejmować przede wszystkim wspieranie podmiotów gospodarczych zainteresowanych dystrybucją produktów rolno-spożywczych poprzez chiński hurtowy rynek rolny, współpracę w zakresie organizacji wspólnych przedsięwzięć promocyjnych (w tym misji handlowych), wymianę informacji na temat polskiego i chińskiego rynku rolnego oraz organizowanych działań promocyjnych – podaje KOWR. 

Grażyna Okulicz, źródło: MRiRW, KOWR

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama