FarmNet OkiemRolnika Screening OK

 

22.3°C

partnerzy:

reklama
Prognoza pogody: Przed nami przedsmak zimy fotolia

Prognoza pogody: Przed nami przedsmak zimy

Napisał  Lis 16, 2018

Najbliższy tydzień upłynie nam pod znakiem opadów śniegu. Czeka nas więc już przedsmak zimy. Pokrywa śnieżna się jednak raczej nie utrzyma na dłużej, z uwagi na temperatury, które w ciągu dnia będą minimalnie powyżej 0º C. Zapraszamy na prognozę pogody na najbliższe dni 17-23.11.

Sobota powinna być jeszcze w miarę pogodna. Po ustąpieniu porannych mgieł, w wielu miejscach się rozpogodzi i wyjrzy słońce. Termometry pokażą od 2º C na wschodzie: Suwalszczyźnie, Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie, do ok 4º C w centrum kraju i 7º C na Wybrzeżu. Na Podkarpaciu mogą wystąpić już słabe opady śniegu.

- Noc z soboty na niedzielę przyniesie sporo chmur. Pojawią się mgły prawie w całym kraju, mogą one osadzać szadź. Miejscami widzialność może być ograniczona do 100 metrów. Co istotne, w północno-wschodniej części kraju pojawią się opady marznącej mżawki, powodującej gołoledź. Dotyczy to głównie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i północnej części województwa mazowieckiego – wymienia Grażyna Dąbrowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wspomniane opady marznącej mżawki mogą utrzymywać się jeszcze w godzinach porannych. Miejscami, równolegle, mogą występować już opady śniegu. Na Wybrzeżu wzrośnie prędkość wiatru. Temperatura w nocy będzie już dosyć niska: od -8º C w kotlinie jeleniogórskiej, -3 w centrum, do ok 4-5º C na Wybrzeżu. 

Niedziela przyniesie diametralną zmianę pogody. We wschodniej i południowej części kraju będzie dużo chmur i tam możemy się spodziewać już śniegu i deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze kraju będzie dużo chmur, z których popada deszcz. Na Wybrzeżu porywy wiatru mogą osiągną

prędkość w porywach do 55 km/h. Temperatura maksymalna sięgnie od ok. 1º C na południowym wschodzie, 3º C centrum, do 8º C na Wybrzeżu.

Od poniedziałku śnieg w całym kraju

Kolejne dni upłyną przeważnie z opadami śniegu. Tylko w strefie Wybrzeża, Pomorza oraz w środę na wschodzie kraju będą to opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

W poniedziałek będzie dużo chmur w całym kraju, opady deszczu prognozowane są na Wybrzeżu i Pomorzu, na pozostałym obszarze kraju spodziewajmy się deszczu ze śniegiem i śniegu. Wiatr będzie wiał już silniej, na Wybrzeżu będzie on porywisty. Temperatura nocą sięgnie od ok. -1º C do 4º C, a w ciągu dnia maksymalnie od 1º C na południu kraju do ok. 6º C na Wybrzeżu.

- Wtorek będzie równie pochmurny, w całym kraju prognozowane są opady: na Wybrzeżu deszczu, a deszczu ze śniegiem i śniegu na pozostałym obszarze kraju. Wiatr na Wybrzeżu będzie miejscami porywisty – mówi synoptyk Grażyna Dąbrowska. Nocą słupki rtęci spadną do -2º C, a gdzieniegdzie do 2º C, natomiast w ciągu dnia pokażą od 0º C do 4º C.

W środę zapowiada się dalszy ciąg tak pochmurnej pogody. W całym kraju spodziewajmy się opadów śniegu, jedynie na wschodzie i Wybrzeżu deszczu ze śniegiem i samego deszczu. Na Pomorzu i Wybrzeżu opady te mogą być w środę i czwartek intensywne. Wiatr powieje silniej w całym kraju, a na Wybrzeżu porywy osiągną prędkość nawet miejscami do 70 km/h. Nocą termometry pokażą od -1º C do 3º C, a w ciągu dnia od 0º C do 5º C.

W czwartek pierwsze przejaśnienia

Podobnej pogody spodziewajmy się też w czwartek, z tym, że na południowym wschodzie jest już szansa na przejaśnienia. Tam może nic nie padać. Za to na pozostałym obszarze kraju opadów wciąż będzie dużo, głównie śniegu. Silny i porywisty wiatr powieje w całym kraju, a nad morzem może osiągnąć prędkość nawet do 75 km/h. Temperatura nocą spadnie do poziomu od -2º C do 3º C, natomiast w ciągu dnia od 1º C do 4º C.

Piątek dopiero przyniesie poprawę pogody – w całym kraju będzie znacznie więcej słońca. Początkowo opady śniegu mogą jeszcze występować na północnym wschodzie, ale będą one już powoli zanikać. Uciszy się też wiatr. Termometry pokażą minimalnie nocą od -5º C do -1º C, a w dzień od 1º C do 4º C. W kotlinach górskich i terenach podgórskich lokalnie spadki temperatury mogą być większe, sięgające nawet -8º C, -9º C.

Susza hydrologiczna wciąż trwa

- Od początku listopada mamy bardzo mało opadów w całym kraju, przez co sytuacja hydrologiczna jest bardzo stabilna. W ostatnich dniach trochę popadało, ale w żadnym stopniu nie wpłynęło to na zmianę tej sytuacji – mówi Paweł Staniszewski, hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Czy coś się będzie zmieniało? Na razie wygląda na to, że nie – prognozuje. 

Niżówka hydrologiczna – susza hydrologiczna cały czas jest notowana w województwie dolnośląskim i w Wielkopolsce. Na razie nic nie zapowiada zmiany. Nawet, jeśli opady się pojawią, to listopad jest miesiącem, w którym nie prognozuje się dużych sum opadów, podobnie jak większość zimowych miesięcy.

(rpf) Renata Struzik

 logo imgw

Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama
reklama