Krajowa Grupa Spożywcza rozwiązaniem kłopotów rynkowych? fot. Paweł Pąk

Krajowa Grupa Spożywcza rozwiązaniem kłopotów rynkowych?

Napisał  Lis 28, 2018

Tegoroczne problemy producentów owoców miękkich i jabłek pokazały dobitnie, jak słaba jest pozycja rolników na rynku – powiedział szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Minister zapowiada utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, której zadaniem będzie niwelowanie napięć na rynku produktów żywnościowych.

Trwają prace nad utworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej. Spotkanie w tej sprawie odbyło się wczoraj w ministerstwie rolnictwa. Uczestniczyli w nim przedstawiciele KOWR, ARiMR, Krajowej Spółki Cukrowej, Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. oraz ministerstwa przedsiębiorczości. Razem z ministrem Ardanowskim zastanawiali się co zrobić, aby stworzyć mechanizm, który pozwoli każdemu następnemu ministrowi rolnictwa i premierowi, aktywnie przeciwdziała

kłopotom rynkowym.

- Ma być to struktura efektywna ekonomicznie, działająca w zgodzie z mechanizmami unijnymi i podejmująca działania w przypadku drastycznych spadków cen, stabilizująca rynki, a także działająca w kierunku rozszerzania eksportu i promocji, przyczyniająca się do przekierowywania produkcji w kierunku innowacyjności – powiedział szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister podkreślił również, że „musimy nauczyć się wykorzystywać w większym stopniu to czym dysponujemy, a dysponujemy określną ilością podmiotów państwowych, którymi możemy zarządzać i wpisywać je w realizację zadań państwowych”.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: MRiRW

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia