FarmNet OkiemRolnika Screening OK

 

15°C

partnerzy:

reklama
Nie będzie wzrostu stawki VAT na leki weterynaryjne fotolia

Nie będzie wzrostu stawki VAT na leki weterynaryjne

Napisał  Lis 30, 2018

Ministerstwo finansów wycofło się z projektu zwiększenia stawki VAT na leki weterynaryjne z 7 do 23 proc. To mogło uderzy w całą branżę produkcji zwierzęcej i przetwórczej – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Ministerstwo finansów zaproponowało nowe stawki VAT, jakie miały zacząć obowiązywać po nowym roku. Z przygotowanego przez resort projektu wynikało, że lecznicze produkty weterynaryjne nie będą już objęte 7 proc. VAT jak do tej pory, a 23 proc. VAT.

- Podwyżka ta jednak dotknie nie tylko posiadaczy psów i kotów ale także całą branżę produkcji zwierzęcej i przetwórczej. Należy spodziewać się wzrostu cen wyrobów mięsnych i nabiału, co w znacznym stopniu przyczyni się do wzrostu cen produktów i spadku konkurencyjności tych sektorów na rynkach eksportowych informował przed wycoafaniem się z projektu przez Ministerstwo Finansów - Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH).

KZP-PTCH oceniło wówczas, że „prawo do odliczenia VAT może okazać się niewystarczającym instrumentem kompensującym wyższe ceny leków dla zwierząt”. Wyższe stawki VAT na leki weterynaryjne oznaczały, że dużą część kosztów związanych z tą zmianą poniosą rolnicy. To wszystko mogło by pogorszyć i tak trudną sytuację polskich hodowców.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama