FarmNet OkiemRolnika Screening OK

 

15°C

partnerzy:

reklama
Prognoza pogody: najbliższe dni ze śniegiem, później poprawa pogody fotolia

Prognoza pogody: najbliższe dni ze śniegiem, później poprawa pogody

Napisał  Lis 30, 2018

Opady śniegu i marznącego deszczu, a w nocy gęste mgły – to czeka nas w ciągu najbliższych dwóch dni. Później poprawa pogody: wyraźne ocieplenie szczególnie w południowo-zachodniej Polsce. Przedstawiamy prognozę pogody na najbliższy tydzień.

Nadchodzący weekend nie zapowiada się najlepiej. W sobotę i niedzielę będzie pochmurnie, zapowiadane są też opady śniegu i marznącego deszczu.

- Z zachodu kraju zbliża się front, który przyniesie nam opady śniegu i zaraz za nim deszczu marznącego powodującego gołoledź. Będzie to odczuwalne w zachodniej części kraju w sobotę rano, a we wschodniej i południowej części w nocy z soboty na niedzielę i w ciągu dnia w niedzielę – prognozuje Teresa Łapińska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Mroźna noc

W nocy z piątku na sobotę mroźnie będzie na wschodzie kraju. Temperatura może tam spaść do -12 st. C, a w górach nawet do -20 st. C. To jednak ostatnia taka zimna noc w najbliższym tygodniu.

- W sobotę na wschodzie kraju będzie maksymalnie -6 st. C, a na zachodzie +3 st. C. W ciągu kolejnych dni będzie coraz cieplej. W nocy z soboty na niedzielę na terenie całego kraju mogą wystąpić gęste mgły ograniczające widoczność i osadzające szadź – przewiduje Teresa Łapińska.

Nadejdzie ocieplenie

W niedzielę będzie trochę cieplej, na zachodzie kraju termometry wskażą + 5 stopni C. W poniedziałek rano na wschodzie kraju mogą wystąpić przymrozki (- 1 st. C). W ciągu kolejnych dni odczuwalne będzie wyraźne ocieplenie na terenie niemal całego kraju.

- W poniedziałek w ciągu dnia niemal wszędzie temperatura dodatnia: maksymalnie 2 st. C na wschodzie do nawet 10 st. C w południowo-zachodniej części kraju. Wszędzie będzie pochmurnie z opadami deszczu. We wtorek, środę i czwartek podobna temperatura w przedziale 3-6 st. C na wschodzie kraju i 8-12 st. C na zachodzie. Towarzyszyć temu będą silny, porywisty wiatr i miejscowe opady deszczu – podkreśla Teresa Łapińska.

Wahania poziomu wody

W południowo-zachodniej części kraju utrzymuje się stan zagrożenia niżówką hydrologiczną -suszą hydrologiczną, co jest spowodowane niskim stanem wód gruntowych i wód w rzekach.

- W najbliższym tygodniu sytuacja hydrologiczna nie ulegnie zmianie. Nadal dominować będzie stabilizacja poziomu wody z delikatną tendencją spadkową. Jedynie na początku tego weekendu możliwe są większe lokalne wahania i wzrosty poziomu wody, ale związane głównie z powstawaniem i rozwojem zjawisk lodowych, które teraz obserwujemy m.in. na rzekach w karpackich dopływach Wisły. Może to powodować utrudnienia w odpływie wody – ocenia Dariusz Witkowski, hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 (rpf) Elżbieta Mikołajczyk 

 logo imgw

Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama