FarmNet OkiemRolnika Screening OK

 

14.4°C

partnerzy:

reklama

Sto lat niepodległości czasem wielkich przemian w rolnictwie

Napisał  Gru 01, 2018

Podczas pierwszego dnia Narodowej Wystawy Rolniczej odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „1918-2018 – Stulecie przemian polskiej wsi”.

Kiedy przypominamy wszystko co działo się przez ostatnie 100 lat nie można zapominać o rolnictwie i skoku cywilizacyjnym jaki się w nim dokonał – zwrócił uwagę minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji.

Nie ma łatwych spraw w rolnictwie. Globalizacja i zmiany klimatyczne stawiają przed nami nowe wyzwania. Tylko wspólne ustalenie kierunków i sposobów działania sprawi, że będziemy mogli na nie odpowiadać – podkreślił szef resortu rolnictwa. 

Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na Narodową Wystawę Rolniczą zaprosił kilku swoich poprzedników na tym stanowisku. 

Referaty dotyczące różnych aspektów zmian zachodzących na polskiej wsi w ostatnich stu latach zaprezentowali naukowcy z ośrodków naukowych. Dotyczyły one praktycznie wszystkich dziedzin życia i pracy na terenach wiejskich.

Dr hab. Małgorzata Machałek prof. Uniwersytetu w Szczecinie wygłosiła referat na temat modernizacji wsi na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Z kolei o zmianach kulturowych na wsi w ostatnich 100 latach, o inspiracjach folklorem wielu artystów, o roli twórców ludowych w włączaniu kultury ludowej do kultury masowej mówił mgr Jacek Żukowski z Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie.

W ciągu ostatnich stu lat polską wieś nie ominęły też represje i dyskryminacja rolników przez komunistów w okresie PRL-u o czym mówił podczas dzisiejszej konferencji naukowej dr hab. Jacek Romanek z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. 

Natomiast zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma przedstawił referat o represjach wobec działaczy ludowych w latach 1946-1947. 

Dr Agnieszka Łuczak z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu przedstawiła analizę porównawczą reform rolnych dwudziestolecia międzywojennego i dekretu PKWN z 1944 roku. 

(rpf) jp / MRiRW

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama