21.8°C

partnerzy:

reklama
Prognoza pogody: od poniedziałku ochłodzenie i śnieg fot. Paweł Pąk

Prognoza pogody: od poniedziałku ochłodzenie i śnieg

Napisał  Gru 08, 2018

Już od poniedziałku możemy się spodziewać spadków temperatur. Najchłodniej będzie na wschodzie i południu, a najcieplej na zachodzie. W prognozie na najbliższy tydzień (08-14.12) jest też sporo opadów, od poniedziałku również deszczu ze śniegiem i śniegu. W niektórych miejscach w kraju może się nawet pojawić i utrzymać pokrywa śnieżna.

W nocy z soboty na niedzielę, podobnie jak ostatniej nocy, w całym kraju będzie padał deszcz. Tylko na Podkarpaciu będzie bez opadów. Temperatura wyniesie od -1º C na krańcach południowo-wschodnich, do 6º C na zachodzie. Będzie też wiało, silniejsze porywy prognozowane są w rejonach podgórskich i nad morzem - do ok 75 km/h.

Niedziela w całej Polsce upłynie pod znakiem deszczu. Na południu popada dosyć intensywne, spadnie do ok 10 mm. - Na terenie niemal całego kraju będą to opady deszczu, a w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem i śniegu w Karpatach. Tam może się pojawić nawet 20-30 mm świeżego śniegu. Słupki rtęci podskoczą do ok 2º C na wschodzie i 8-9º C na zachodzie kraju. Wiatr będzie umiarkowany, o prędkości do 60 km/h, a w rejonach podgórskich porywisty do ok 75 km/h – podkreśla Mateusz Barczyk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Początek tygodnia przyniesie ochłodzenie

Od poniedziałku spodziewajmy się ochłodzenia. Jeszcze rano będzie dosyć ciepło – temperatura będzie podobna, jak w nocy – maksymalnie osiągnie ok. 3º C na wschodzie i 6º C na zachodzie. Ale już od rana, z godziny na godziny będzie się ochładzać. W całym kraju wystąpią opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, a na południu również śniegu.

Wtorek będzie już chłodniejszy, opady się utrzymają – deszcz i deszcz ze śniegiem prognozowany jest w całym kraju za wyjątkiem Niziny Szczecińskiej. Na wschodzie i południu sypnie śniegiem. Temperatura w nocy spadnie do -4º C na Podhalu i -1º C na wschodzie, do 3 º C na zachodzie. W ciągu dnia z kolei termometry pokażą -2º C na Podhalu, 1º C na wschodzie i 4-5º C na zachodzie. - Podobna będzie środa – opady śniegu utrzymają się na wschodzie i południu, a na pozostałym obszarze miejscami spodziewajmy się deszczu ze śniegiem lub deszczu. Minimalnie, w nocy słupki rtęci wskażą na Podhalu -4º C, na wschodzie -2º C, a na zachodzie 2-3º C. W dzień na Podhalu będzie -1º C, na wschodzie 0-1º C, a na zachodzie ok 4º C – wymienia synoptyk Mateusz Barczyk.

W czwartek we wschodniej połowie kraju wciąż prognozowane są opady śniegu. Na zachodzie raczej będzie już bez opadów, jedynie miejscowo mogą wystąpić opady śniegu. Noc będzie chłodniejsza – termometry w niemal całej Polsce wskażą -3º C – 0º C , a na Podhalu nawet -8º C. W dzień będzie podobnie, jak w poprzednich dniach - od -2º C na wschodzie, do 3º C na zachodzie. Będzie za to więcej słońca.

Pod względem warunków atmosferycznych, piątek zapowiada się podobny, jak czwartek. Na wschodzie i południu sypnie śniegiem. Gdzieniegdzie, ale tylko miejscowo na zachodzie prognozowany jest również deszcz ze śniegiem. Poza tym, na pozostałym obszarze kraju nie powinno padać. Temperatura minimalna (w nocy) wyniesie od -7º C na Podhalu, -3º C na wschodzie, do 0º C na zachodzie, a w ciągu dnia termometry maksymalnie wskażą 0º C na wschodzie, do 2º C na zachodzie.

- Opady, które są prognozowane, niespecjalnie wpłyną na poprawę sytuacji hydrologicznej. Susza hydrologiczna, którą stale odnotowujemy na Dolnym Śląsku, nadal będzie się utrzymywać. Te prognozowane opady nie będą aż tak intensywne, więc nie wpłyną w żaden sposób na sytuację hydrologiczną. Przy takich temperaturach też na pewno się ona nie pogorszy – wyjaśnia Magdalena Mańk, hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

(rpf) Renata Struzik

 logo imgw

Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama