logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

16.3°C

Agro-Unia: Stajk? Tak, jeśli nasze słuszne postulaty nie będą realizowane fot. MRiRW

Agro-Unia: Stajk? Tak, jeśli nasze słuszne postulaty nie będą realizowane

Napisał  Gru 21, 2018

Przedstawiciele Agro-Unii spotkali się 20 grudnia z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim. Reakcja po spotkaniu Wspólnoty Konsumentów i Rolników Agro-Unia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest bardziej stonowana od stanowiska prezentowanego podczas ostatnich strajków i po ich zakończeniu.

Jesteśmy po spotkaniu w Ministerstwie Rolnictwa - rozmowa trudna momentami męska a nawet bardzo – relacjonowali po spotkaniu przedstawiciele Agro-Unii na swoim profilu Facebook.

Według zrzeszonych w Agro-Unii efektem tych rozmów jest stworzenia fundamentu pod możliwość dalsze rozmowy. Zadają jednak sobie pytanie, czy aby na pewno będą kontynuowane? Jako podsumowanie spotkania przedstawili dwa punkty:1. Minister Ardanowski zobowiązał się podjąć decyzje w zakresie naprawienia szkód dla hodowców którym wybito świnie, a nie zostały wypłacone odszkodowania.
2. Minister przeanalizuje dokładnie nieprawidłowości Powiatowej Lekarz Weterynarii w Parczewie, Wojewódzkiego Lekarza i podejmie decyzje odnośnie dymisji.

Te dwa punkty i reakcja Ministra wskażą nam dalszą drogę. Liczymy na konstruktywną pracę – dodają członkowie Agro-Unii, deklarując jednocześnie dalszą walkę i konsekwentne realizowanie swoich postulatów: – Po kolei będziemy realizować wszystkie nasze postulaty. Krok po kroku. Nie pozwolimy by minister otworzył 15 tematów jednocześnie i dzięki temu nie zrealizował żadnego. Strajk? Tak jeśli nasze słuszne postulaty nie będą realizowane – dodają.

Dzisiejsze spotkanie było realizacją zobowiązania jakie minister złożył podczas rozmów w trakcie rolniczego protestu, który zablokował autostradę kilka dni temu – tak z kolei podsumowuje spotkanie minister Jan Krzysztof Ardanowski

Jak podaje MRiRW, ze strony ministerstwa w spotkaniu uczestniczyli również: sekretarz stanu Tadeusz Romańczuk, główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk oraz dyrektorzy departamentów.

Szczegółowy były wyjaśniane poszczególne punkty, które zostały złożone przez protestujących – informuje MRiRW

Nie zdążyliśmy szczegółowo poruszyć wszystkich zgłoszonych postulatów, ale umówiliśmy się na kolejne spotkanie, którego termin zostanie wspólnie ustalony w pierwszych dniach stycznia – poinformował szef resortu rolnictwa po spotkaniu.

Minister zwrócił również uwagę, że w jego ocenie niezbędna jest rolnikom także wiedza odnośnie relacji międzynarodowych, kontaktów z Komisją Europejską oraz procedur i przepisów unijnych, które obowiązują także w Polsce.

– Zależy mi na tym, aby tak zrestrukturyzować polskie rolnictwo, by rozwiązać problemy rolników-producentów zapewniając przewidywalność produkcji, która powinna przynosić rolnikom podstawowy dochód – powiedział minister.

– To z tego co wytwarzają, co lokują na dobrze zorganizowanym rynku powinni uzyskiwać swoje dochody – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że wieś to nie tylko miejsce produkcji rolnej, ale także miejsce spełniające szereg bardzo ważnych funkcji w zakresie ochrony klimatu, środowiska, w tym gleb i wody.

–Tam, gdzie rolnicy są dobrze zorganizowani gospodarczo łatwiej mogą przeciwdziałać np. nierównowadze w pozycji na rynku, fałszowaniu żywności, czy nadmiernemu importowi – zwrócił uwagę minister Ardanowski.

Według ministra Ardanowskiego duże znaczenie mają wprowadzone nowe regulacje prawne, wdrożenie jego zdaniem obecnie najlepszych w Europie przepisów dotyczących rolniczego handlu detalicznego, czy też przepisów związanych z prowadzeniem produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej pozwala na rozwój oraz poprawę dochodów małych gospodarstw. Szef resortu rolnictwa zaznaczył też, że dla większych producentów rolnych wprowadzone zostały nowe regulacje dotyczące spółdzielni rolników.

Będziemy na bieżąco obserwować rozwój wydarzeń i oczekiwać na dalsze działania MRiRW, które zostały omówione podczas spotkania. Do końca roku pozostało 10 dni. Pojawia się pytanie, czy rolnicy w tym czasie ponownie wyjdą na ulicę.

(rpf) jp / źródło: FB Agro-Unia, MRiRW

reklama