21.8°C

partnerzy:

reklama

Prognoza pogody: zima w pełnej krasie

Napisał  Sty 05, 2019

Przez najbliższych 5 dni na wschodzie kraju będzie królowała zima – temperatury w ciągu dnia będą ujemne, do ok. -2º C, -3º C, a nawet -5º C. Na zachodzie będzie już cieplej – codziennie powyżej 0º C. Na większości obszaru Polski będzie jednak chłodno, w nocy wręcz mroźno. 

W połączeniu z pokrywą śnieżną, która się wytworzyła, są to idealne warunki do dobrego przezimowania roślin. Dzisiejszej nocy w całym kraju będzie pochmurno. Uważajmy na opady śniegu, które wystąpią głównie na wschodzie, w centrum kraju i na południu. Na zachodzie i północnym zachodzie będzie to raczej deszcz i deszcz ze śniegiem.

Ostrzeżenia: intensywne opady śniegu i gołoledź
- Wydaliśmy ostrzeżenie I stopnia dla województwa mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i północnych części woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Miejscami opady śniegu dzisiejszej nocy i jutro w ciągu dnia sięgną 10-15 cm. Natomiast na południu kraju,w górach, w ciągu najbliższych 24 godzin może spaść od 20 cm do nawet 40 cm śniegu. Dzisiejszej nocy termometry pokażą od -5º C na południowym wschodzie kraju, 0º C do -1º C w centrum oraz 3º C na północnym zachodzie. I tam wystąpią opady deszczu – zapowiada Ewa Łapińska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W nocy od Warmii i Mazur, przez zachodnie Mazowsze, po Dolny Śląsk mogą się pojawić marznące opady powodujące gołoledź. Nie będą one długotrwałe ani intensywne, natomiast lokalnie może być ślisko.

Jutro jeszcze na wschodzie i południu wystąpią opady śniegu. Na pozostałym obszarze kraju będzie już cieplej i głównie popada deszcz i deszcz ze śniegiem. Słupki rtęci wzrosną do -1º C na wschodzie kraju, ok. 1-2º C w centrum, do 5º C w rejonie Zatoki Szczecińskiej. W górach wciąż będzie sypał śnieg, jutrzejsze opady będą tam wyjątkowo intensywne. W ciągu dnia w Karpatach może przybyć nawet 20 cm pokrywy śnieżnej.

Noc z soboty na niedzielę będzie znacznie chłodniejsza: od -8º C na Podhalu, -4º C i -3º C w centrum, do 1-2º C na północnym zachodzie. W całym kraju prognozowane są opady śniegu, natomiast będą one już słabsze.

Od niedzieli opady zelżeją
- W niedzielę pogoda już się uspokoi – w całym kraju będzie znacznie więcej przejaśnień. Opady śniegu pozostaną jedynie na południu na początku dnia. Gdzieniegdzie może jeszcze posypać śnieg, a na zachodzie deszcz ze śniegiem, ale będą to raczej symboliczne opady. Temperatury niewiele wzrosną w porównaniu do tych minimalnych, w ciągu nocy. Będzie od -4º C, -6º C na wschodzie kraju, -2º C w centrum, do 2-3º C na północnym zachodzie – prognozuje Ewa Łapińska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W poniedziałek spodziewajmy się zachmurzenia dużego z większymi przejaśnieniami. Pojawią się one głównie na południu i w centrum kraju. Więcej chmur będzie na północy i tam może spaść śnieg lub deszcz ze śniegiem. Słupki rtęci pokażą od -16º C na Podhalu i w miejscowościach podgórskich, w rejonach północnej Małopolski, Podkarpacia -8º C, -9º C, w centrum -6º C, a nad morzem ok. 0º C. W dzień temperatury niewiele wzrosną – do -5º C, -6º C na Podkarpaciu i w Małopolsce, -3º C w centrum, a na zachodzie do 2-3º C.

Będzie wiało!
We wtorek od zachodu przyjdzie front i większe zachmurzenie, silniej powieje na zachodzie i północy kraju. Na wschodzie i południu będzie wciąż bardzo zimno i z przejaśnieniami – w nocy na Podkarpaciu i w Małopolsce nawet -12º C, -10º C, w centrum ok. -4º C, a na zachodzie 1-2º C. W ciągu dnia na wschodzie i południu termometry pokażą -4º C, -5º C, ok. 0º C w centrum, do 4-5º C na północnym zachodzie.

W środę będzie bardzo podobnie – przy czym prognozowanych jest więcej opadów śniegu na wschodzie i południowym wschodzie. W centrum i na północnym zachodzie popada deszcz i deszcz ze śniegiem. Temperatura będzie trochę wyższa, niż we wtorek – na wschodzie ok 0º C, w centrum 2-3º C i nad morzem 4º C. Nadal chłodno w górach – na Podkarpaciu termometry pokażą -11º C w nocy, a w ciągu dnia -4º C.

Czwartek będzie pochmurny z przejaśnieniami, w całym kraju prognozowane są opady śniegu, a na zachodzie deszczu ze śniegiem. W dzień będzie ok. 0-1º C na wschodzie do 3-4º C na zachodzie. W piątek się znowu ochłodzi – słupki rtęci spadną do -2º C, -3º C na wschodzie, ok. 0º C w centrum i 2º C na zachodzie. Znowu będzie padał śnieg.

Ostrzeżenie – stan wody w rzekach się podnosi!
- Stany wody w rzekach na większości obszaru kraju się podniosły. Sytuacja taka będzie się utrzymywać też w tym tygodniu. W południowo zachodniej Polsce w dopływach środkowej Odry prognozowane są większe wzrosty stanu wody, mogą one sięgnąć nawet stanów ostrzegawczych. Wydano tam ostrzeżenie II stopnia – mówi Izabela Adrian, hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na pewno po roztopach opady te zasilą wody gruntowe, nie tylko rzeki.

(rpf) Renata Struzik

 logo imgw

Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama