24.4°C

partnerzy:

reklama
Wielkopolska: protestujący rolnicy żądali całkowitego wybicia dzików fot. Facebook / Życie Piły

Wielkopolska: protestujący rolnicy żądali całkowitego wybicia dzików

Napisał  Sty 05, 2019

Około 70 ciągników rolniczych wyjechało 4 stycznia na drogę krajową nr 11 między Piłą a Ujściem w Wielkopolsce. Protestujący przedstawili swoje postulaty w 5 punktach, jest to m.in. „Żądanie całkowitego wybicia dzików na terenie całego kraju w trybie natychmiastowym”.

Niezrzeszeni producenci trzody chlewnej w północnej Wielkopolski (m.in. z powiat pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego i oborniego), protestowali z powodu bardzo trudnej sytuacji na rynku, a wielu z nich obawia się bankructwa. Chcą, aby rządzący m.in. skutecznie walczyli z problemem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Protestujący rolnicy przedstawili swoje żądania w pięciu punktach, domagając się całkowitego wybicia dzików na terenie całego kraju w trybie natychmiastowym, oflagowania produktu z opisem państwa pochodzenia produktu, a nie gdzie został zapakowany, wzmożonych kontroli „wątpliwej jakości importowanego mięsa z UE do Polski” oraz nałożenia na sieci marketów ustawowego obowiązku zakupu 20% - 30% produktów od lokalnych producentów z danego powiatu lub powiatów ościennych, na których sklep się znajduje.

Protestujący żądają też zastosowania mechanizmów mających na celu poprawę sytuacji polskiej hodowli trzody chlewnej. Ciągniki, którymi przyjechali protestujący rolnicy spowodowały duże utrudnienia na DK11 - jednej z najbardziej uczęszczanych dróg w Wielkopolsce, wjechali też do centrum Piły. Niezadowoleni hodowcy trzody zapowiadają, że będą strajkować cyklicznie i blokować kolejne drogi, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione.

(rpf) jp / źródło: Życie Piły

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama