21.8°C

partnerzy:

reklama
Litwa reaguje na polski zakaz importu wieprzowiny fotolia

Litwa reaguje na polski zakaz importu wieprzowiny

Napisał  Sty 07, 2019

Reakcją Litwy na zakaz importu wprowadzony przez Polskę pod koniec 2018 roku, będzie wnikliwe sprawdzenie sprowadzanych z Polski świń oraz mięsa wieprzowego – wynika z zapowiedzi Państwowej Służby Kontroli Żywności i Weterynarii.

Litwini uważają, że polski zakaz importu wieprzowiny dotyczący „stref czerwonych ASF”., jest bezpodstawny i narusza unijne zasady. Litewski minister rolnictwa Giedrius Surplys zapowiedział, że jeśli problem nie zostanie rozstrzygnięty, to zostaną podjęte „kroki odwetowe” przez stronę Litewską. – Nasz eksport do Polski jest dziesięciokrotnie mniejszy niż eksport wieprzowiny z Polski na Litwę – powiedział Giedrius Surplys.

– Zgodnie z prawem UE strony mogą handlować wieprzowiną pochodzącą ze stref ASF, jeżeli zostało zawarte odpowiednie porozumienie – dodał Szef litewskiej Państwowej Służby Kontroli Żywności i Weterynarii w wywiadzie dla agencji BNS – według niego takie porozumienie z Polską zostało zawarte pod koniec listopada ubiegłego roku - i powinno obowiązywać przez pół roku. - Tymczasem polska strona je złamała już po miesiącu - powiedział Darius Remeika.

(rpf) jp / źródło: money.pl

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama