25.7°C

Minister Ardanowski rozmawiał z unijnym komisarzem o zakazie importu polskiej wieprzowiny na Litwę fot. Paweł Pąk

Minister Ardanowski rozmawiał z unijnym komisarzem o zakazie importu polskiej wieprzowiny na Litwę

Napisał  Sty 10, 2019

Minister Ardanowski podczas rozmowy telefonicznej z komisarzem Vytenisem Andriukaitisem przedstawił bardzo trudną sytuację producentów trzody chlewnej w Polsce, która wynika nie tylko z bardzo niskich cen żywca, ale także z faktycznego braku możliwości sprzedaży świń do rzeźni położonych na obszarach z ograniczeniami.

Rozmowa telefoniczna ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z unijnym komisarzem ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Vytenisem Andriukaitisem odbyła się 9 stycznia 2018 roku. Tematem przewodnim dyskusju był przywóz do Polski z Litwy żywych świń pochodzących z obszarów z ograniczeniami związanymi z afrykańskim pomorem świń (ASF).

– Jednocześnie szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił w rozmowie z komisarzem ogromny wysiłek naszego kraju podejmowany w celu zwalczania ASF. Mówił także o ponoszonych w związku z tym kosztach. Podkreślił, że od września ub. roku w Polsce nie odnotowano żadnego ogniska ASF w gospodarstwach rolnych – informuje resort rolnictwa.

Są to konkretne efekty podejmowanych przez nas działań w zakresie zwalczania tej choroby – podkreślił minister Ardanowski, dodając, że były one podejmowane z pełną determinacją i podyktowane troską by nie wprowadzić ponownie wirusa ASF do stref od niego uwolnionych.

Komisarz V. Andriukaitis podkreślił ogromne znaczenie utrzymania i niepodważania zasady regionalizacji, a także skutecznego systemu unijnego bezpieczeństwa żywności, co ma ogromne znaczenie w negocjowaniu dostępu do rynków krajów trzecich.

Minister Ardanowski zapewnił Komisarza o tym, że Polska przywiązuje bardzo dużą uwagę do przestrzegania prawa unijnego oraz do bardzo dobrych stosunków sąsiedzkich z Litwą.

Podkreślił zdecydowaną gotowość do dalszych rozmów ze stroną litewską oraz z Komisją Europejską. Ustalono, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania polskich i litewskich służb weterynaryjnych w tej sprawie.

Jednocześnie uzgodniono, że podczas Międzynarodowych Targów Zielony Tydzień w Berlinie dojdzie do spotkania ministra Ardanowskiego z komisarzem Andriukaitisem oraz ministrem rolnictwa Litwy.

(rpf) jp / MRiRW

reklama