-0.3°C

Plan odstrzału dzików w Polsce popierany przez Komisję Europejską fotolia

Plan odstrzału dzików w Polsce popierany przez Komisję Europejską

Napisał  Sty 11, 2019

Radio RMF podało dziś na swojej stronie internetowej informację o poparciu dla odstrzału dzików w Polsce udzielonym przez jednego z przedstawicieli Komisji Europejskiej.

Mamy do czynienia z bardzo agresywnym rozprzestrzenianiem się wirusa – powiedział dziś jeden z przedstawicieli Komisji Europejskiej do dziennikarce radia RMF – Jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów. To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów – dodał urzędnik KE komentując planowany odstrzał dzików w Polsce.

Pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) zostały potwierdzone w Polsce w lutym 2014 roku. Od tego czasu do dziś potwierdzono już 213 ognisk wirusa ASF u świń oraz 3347 przypadków u dzików (stan na dzień 31.12.2018 r.). Od 19 września 2108 roku nie odnotowano nowych zachorowań w gospodarstwach zajmujących się hodowlą trzody chlewnej, przy czym w samym 2018 roku stwierdzono 109 ognisk wirusa u świń i aż 70% przypadków u dzików od początku występowania wirusa w Polsce.

Działania polskich władz zdaniem Brukseli są zgodne z przepisami i zaleceniami podjętymi przez kraje UE między innymi podczas ostatniej konferencji ministerialnej, która odbyła się trzy tygodnie temu (19 grudnia) - informuje na swojej stronie internetowej radio RMF.

Walka z wirusem ASF zagraża produkcji trzody chlewnej w całej Europie, z problemem tym zmagają się również m.in. Chiny.

(rpf) jp

reklama