3.4°C

partnerzy:

reklama
Zima całkiem nie odpuszcza, ale temperatury powyżej 0º C  fot. KK

Zima całkiem nie odpuszcza, ale temperatury powyżej 0º C 

Napisał  Sty 12, 2019

W kolejnych dniach nie będzie już silnych mrozów. W większości kraju, z uwagi na wzrost temperatur do kilku stopni powyżej 0º C, śnieg stopnieje lub będzie go bardzo niewiele. Jedynie na południu pokrywa śnieżna się utrzyma. Silny wiatr, który powieje od niedzieli aż do czwartku będzie potęgował odczucie chłodu. Prognoza pogody na najbliższy tydzień 12-18.01.

Miniona noc była ostatnią taka mroźną. Dzisiejszej nocy słupki rtęci spadną maksymalnie do -4º C na Suwalszczyźnie i na Podlasiu, ok. 0º C w centrum, do 3º C na zachodzie kraju. Na południowym wschodzie mogą jeszcze wystąpić niewielkie opady śniegu. W centrum, w pasie, od Warmii i Mazur, przez Mazowsze, aż po Śląsk będzie padał deszcz ze śniegiem, a na zachodzie głównie deszcz. Nad morzem może silniej powiać - wiatr ten utrzyma się aż do czwartku.

Niedziela zapowiada się z pochmurną aurą – na wschodzie z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem, w centrum i na zachodzie deszczu. Maksymalnie temperatura będzie powyżej 0º C: od 1-2º C na wschodzie i południowym wschodzie, do ok 2-4º C w centrum oraz 6º C na północnym zachodzie i na zachodzie. W nocy temperatura niewiele spadnie – od -1º C do 1º C na terenie całego kraju.

Od poniedziałku porywisty wiatr w całym kraju
- Pochmurna pogoda utrzyma się również w poniedziałek. Jedynie na północnym zachodzie można oczekiwać większych przejaśnień. W całym kraju wystąpią głównie niewielkie opady śniegu. Temperatura w ciągu dnia będzie dość wyrównana – najzimniej będzie na Suwalszczyźnie 0-1º C, do 3º C na Pomorzu Zachodnim i nad morzem. Poza tym w całym kraju będzie 1-2º C – prognozuje Ewa Łapińska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Od poniedziałku w całym kraju będzie silniej wiało – wiatr ten utrzyma się aż do czwartku. Porywy na południu kraju mogą osiągać prędkość 60-70 km/h, a nad morzem nawet 80 km/h.

Kolejny dzień, wtorek również będzie pochmurny z niewielkimi przejaśnieniami. Na wschodzie, południu i w centrum prognozowane są głównie opady śniegu, na północnym zachodzie deszczu ze śniegiem, a na krańcach zachodnich deszczu. W nocy termometry pokażą od -4º C, -5º C na wschodzie i południowym wschodzie do 0-1º C nad morzem. Maksymalnie w dzień słupki rtęci sięgną -2º C na południu Lubelszczyzny i Podkarpaciu, do 5º C na północnym zachodzie. Na południu kraju silny wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Środa będzie deszczowa, temperatury wyraźnie powyżej 0º C
- W środę temperatury w całym kraju będą wyraźnie dodatnie, a opady śniegu zamienią się w deszcz ze śniegiem i deszcz. W ciągu dnia będzie od 1-2º C na wschodzie, 4-5º C w centrum, do nawet 7º C na zachodzie. Przy czym minimalna temperatura w większości kraju może być jeszcze w nocy ujemna – od -3º C, -4º C na wschodzie, za to na zachodzie już temperatury dodatnie na poziomie 1-3º C – wymienia synoptyk Ewa Łapińska.

W czwartek temperatury będą wciąż głównie dodatnie, opady też się utrzymają – będzie jednak znowu padał mokry śnieg, a nad morzem śnieg z deszczem. W dzień termometry pokażą 0-2º C na wschodzie, południu i w centrum kraju, do maksymalnie 4º C na północnym zachodzie. W nocy gdzieniegdzie wystąpią przymrozki – temperatura na wschodzie może spaść do -2º C, poza tym na przeważającym obszarze kraju 1-2º C.

W piątek w końcu silny wiatr powinien się uspokoić – w całym kraju będzie już trochę więcej przejaśnień, ale nadal prognozowane są gdzieniegdzie opady śniegu. Znowu zrobi się trochę chłodniej – nocą słupki rtęci spadną do -6º C, -7º C na wschodzie, w centrum -2º C, -3º C oraz 0º C, -1º C nad morzem. Maksymalnie w dzień będzie -2º C, -3º C na Suwalszczyźnie i Podlasiu, w centrum i na południu 0-1º C i na zachodzie do 3º C.

Od poniedziałku, w związku z ociepleniem prognozowanym i opadami deszczu możliwe są wahania i wzrosty poziomu wód w rzekach. Punktowo mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze lub alarmowe. Pogoda może nie będzie zbyt przyjemna, ale rolnicy będą zadowoleni na pewno jeśli chodzi o wzbogacenie gleby w wodę.

rpf) Renata Struzik

 logo imgw

Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl

reklama reklama