26.5°C

partnerzy:

reklama
Prognoza pogody: uwaga na mróz i gołoledź! fotolia

Prognoza pogody: uwaga na mróz i gołoledź!

Napisał  Sty 18, 2019

Silne mrozy tej nocy oraz utrzymujące się niskie temperatury przez kolejne dni, a do tego pogoda w kratkę: raz rozpogodzenia, raz śnieg, czy marznący deszcz powodujący gołoledź. Taka pogoda prognozowana jest w ciągu najbliższego tygodnia (18-25.01).

Dzisiejszej nocy na północy i południowym wschodzie kraju utrzyma się jeszcze zachmurzenie duże i lokalnie może popadać słaby śnieg. Na pozostałym obszarze natomiast zachmurzenie będzie raczej umiarkowane, a gdzieniegdzie nawet niebo może się rozpogodzić. W związku z tymi rozpogodzeniami, będzie mroźno. Największe spadki temperatury prognozowane są na południu kraju: na Podkarpaciu do -15º C, -18º C. Natomiast na ogół temperatura będzie oscylowała w granicach od -7º C na wschodzie do -4º C w centrum i ok -1-0º C nad morzem.

Mroźny weekend
- Jutro w ciągu dnia będzie na ogół pogodnie, gdzieniegdzie mogą wystąpi jeszcze symboliczne opady śniegu. Termometry w ciągu dnia pokażą od -1º C, -3º C na wschodzie kraju do 1-2º C nad morzem. Na północy wiatr może być jeszcze porywisty, ale na pozostałym obszarze kraju się już uspokoi – zapewnia Ewa Łapińska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

W nocy z soboty na niedzielę na Warmii, Mazurach i Podlasiu oraz na Podkarpaciu i w Bieszczadach mogą wystąpić słabe opady śniegu. Tam spodziewajmy się dużego zachmurzenia z przejaśnieniami. Będzie wciąż zimno – na Podkarpaciu -10º C, -11º C, na wschodzie -7º C, -8º C, w centrum i na zachodzie kraju -5º C, -6º C, a najcieplej nad morzem od -3º C do -1º C.

Niedziela przeważnie w większości kraju będzie pogodna, a na zachodzie wręcz słoneczna. Gdzieniegdzie tylko na północy oraz na krańcach południowych i południowo wschodnich Polski prognozowane jest większe zachmurzenie, a wraz z nim mogą wystąpić niewielkie opady śniegu. Temperatury będą podobne do tych sobotnich – od -3º C, -2º C na wschodzie, ok -1-0º C w centrum i na zachodzie, do 2º C nad morzem. 

Od poniedziałku większe zachmurzenie
Nowy tydzień rozpocznie się zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami. W poniedziałek na krańcach południowych: na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Kielecczyźnie oraz na północy: na Pomorzu, Warmii, Mazurach i na Suwalszczyźnie mogą wystąpić słabe opady śniegu. Słupki rtęci pokażą w nocy -8º C, 9º C na wschodzie kraju, w centrum ok -4º C, -5º C, a nad morzem: -1º C, -2º C, a nawet 0º C. Na Podkarpaciu i w rejonach podgórskich wciąż będzie mroźno: -10º C, -12º C. W ciągu dnia będzie z kolei -2º C, -3º C na wschodzie i ok 0-1º C na pozostałym obszarze kraju.

We wtorek pogoda będzie bardzo podobna, zarówno pod względem zachmurzenia, jak i temperatur. Najwięcej przejaśnień będzie na południu kraju i tam już nie powinno padać. Na północy: na Pomorzu, Warmii i Mazurach mogą wystąpić niewielkie opady śniegu. 

Uwaga! Śnieg i gołoledź!
W środę w całym kraju będzie pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami, prognozowane są też opady śniegu. Na południowym wschodzie wystąpią opady marznącego deszczu, powodującego gołoledź (na Podkarpaciu). Na Suwalszczyźnie, Warmii i Mazurach słupki rtęci spadną w nocy do -8º C na wschodzie, -5º C, -6º C w centrum kraju, do -1º C nad morzem. W dzień termometry pokażą -3º C, -4º C na Suwalszczyźnie, ok -1-0º C w pozostałej części kraju, a na zachodzie i nad morzem 2º C.

- W czwartek opady śniegu wystąpią głównie na północy, a deszczu ze śniegiem na pozostałym obszarze kraju. Na terenie Kotliny Kłodzkiej i na Podkarpaciu spodziewajmy się marznącego deszczu powodującego gołoledź. Minimalnie w nocy termometry pokażą -7º C, -6º C na Suwalszczyźnie, Podkarpaciu i na Mazurach, a -2-0º C na pozostałym obszarze kraju. W ciągu dnia Suwalszczyzna będzie najchłodniejsza – tam spodziewajmy się temperatury -3º C, a poza tym od 1º C nad morzem do 3º C na pozostałym obszarze kraju – prognozuje synoptyk Ewa Łapińska.

Nad morzem wiatr będzie porywisty- powieje z prędkością do ok 60 km/h, ale będzie z północnego wschodu, więc raczej nie powinien powodować cofki.

Piątek też będzie z pochmurną pogodą. Śnieg popada w północnej połowie kraju, a w południowej śnieg, deszcz ze śniegiem i deszcz. Niewykluczony jest też marznący deszcz powodujący gołoledź. Znowu, na terenie Suwalszczyzny, Warmii i Mazur będzie najchłodniej: -6º C, -5º C. Poza tym będzie ok 0-1º C. W dzień na Suwalszczyźnie słupki rtęci wzrosną do poziomu -2, -3º C, a na pozostałym obszarze od 0º C do 2º C. Wiatr nad morzem będzie porywisty do 70 km/h, na pozostałym obszarze kraju również silniej powieje, z prędkością ok. 45-50 km/h.

Sytuacja hydrologiczna stabilna
Stan wody na rzekach w Polsce układa się głównie w stanie wody średniej, lokalnie tylko wysokiej lub niskiej. Ostatnie opady, połączone później również z odwilżą poprawiły sytuację hydrologiczną w kraju, gdzieniegdzie spowodowały wzrost poziomu stanu wody w rzekach. Jednak aktualnie sytuacja ta zaczęła się stabilizować.

- Obecnie tylko 3 stacje odnotowują stan niżówki hydrologicznej (przypomnijmy, jeszcze w listopadzie było ich ponad 100). Dzięki opadom i roztopom, sytuacja hydrologiczna w kraju powoli się poprawia, a stan wód się odbudowuje, szczególnie tych najpłytszych rzek. Potrzeba jeszcze trochę śniegu tej zimy, aby stan wody dla rolnictwa był wystarczający, jednak jest już całkiem nieźle – podkreśla Dariusz Witkowski, hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

(rpf) Renata Struzik

 logo imgw

Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama