21.7°C

partnerzy:

reklama
Szkoła rolnicza utworzy klasy dla polonijnej młodzieży z Kazachstanu fot. Szkoła Rolnicza w Środzie Wielkopolskiej

Szkoła rolnicza utworzy klasy dla polonijnej młodzieży z Kazachstanu

Napisał  Lut 06, 2019

Międzynarodowe klasy zawodowe powstaną w Zespole Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej. W tej pierwszej w Polsce międzynarodowej szkole zawodowej od przyszłego roku szkolnego rozpocznie naukę grupa uczniów polskiego pochodzenia, która przyjedzie z Kazachstanu.

Klasy o tym charakterze będą efektem współpracy z Polonią w Kazachstanie i ubiegłorocznej decyzji władz powiatu i gminy o utworzeniu w Środzie Wielkopolskiej ośrodka dla repatriantów ze Wschodu. W „Rodaku”, prowadzonym przez Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli EDU XXI, 116 naszych rodaków zza wschodniej granicy przez pół roku szlifowało język polski i odbywało kursy zawodowe – połowa z nich następnie osiedliła się na terenie gminy.

W ich ślady pójdzie niebawem kolejna setka osób polskiego pochodzenia, która przyjedzie do ośrodka, by uczyć się i szukać nowej przyszłości. Głównie będą one pochodziły z Kazachstanu, skąd też przyjedzie do Środy grupa czterdziestu uczniów w wieku 15-16 lat, z rodzin polonijnych, do międzynarodowych klas zawodowych w Zespole Szkół Rolniczych.

Młodzież ta będzie uczyła się w klasach łączonych, razem z kolegami i koleżankami ze Środy i okolic. Gmina przewiduje, że otwarte będą dla nich zawody m.in. technika weterynarii, ślusarza – spawacza, wędliniarza, czy pracownika produkcyjnego i magazynowego.  

Co ważne, na praktyczne podejście do nauki ma mieć wpływ możliwość podjęcia pracy w lokalnych i działających na terenie powiatu przedsiębiorstwach, do których należą m.in. Solaris, Polipak, czy Fludra. W czasie nauki uczniowie odbywaliby tam praktyki, by po jej zakończeniu mieć szansę zatrudnienia w tych firmach.

O tym, kto z polonijnej młodzieży będzie miał szanse na przyjazd i naukę w Polsce, okaże się niedługo, jeszcze w pierwszej połowie roku – po wizycie polskich samorządowców w Kazachstanie. Wówczas przeprowadzą oni rekrutację do klas. Wybrani uczniowie przyjadą do środy w sierpniu i zamieszkają w bursie szkolnej, która będzie wzorowana na bursach warszawskich dla uczniów międzynarodowych klas dwóch liceów ogólnokształcących.

(rpf) Paweł Okoński

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama