FarmNet ok OkiemRolnika Screening 1920x1030 260619

 

21.7°C

partnerzy:

reklama
Ardanowski: w rolnictwie nie ma już prostych rozwiązań fot. MRiRW

Ardanowski: w rolnictwie nie ma już prostych rozwiązań

Napisał  Lut 08, 2019

Protest w Warszawie, istota samorządów, nowe możliwości oraz ubiegłoroczna susza to niektóre z tematów poruszanych podczas spotkania ministra rolnictwa z rolnikami na Dolnym Śląsku.

Nowe możliwości sprzedaży produktów rolnych to szansa na zwiększenie dochodów z gospodarstwa, nawet do 40 tysięcy w skali roku bez podatku – informował szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Podkreślił, że cały czas realizowane są zapowiadane wcześniej zmiany w rolnictwie. Kolejne będą wprowadzane sukcesywnie – Będzie wyraźne wsparcie rolnictwa na terenach górskich, które maja swoją specyfikę – poinformował minister.

Wkrótce mają zostać przedstawione zmiany dotyczące obrotu ziemią rolną.

W rolnictwie nie ma już prostych rozwiązań. Pozostały sprawy trudne, dla których we współpracy z rolnikami będziemy poszukiwali najlepszych rozwiązań – podkreślił minister.

Zwrócił uwagę na sprzeczne interesy rolników, jak chociażby w kwestii dotyczącej rozdysponowania ziemi z Zasobu KOWR.
- To są problemy, które KOWR musi na poziomie regionalnym uzgodnić z rolnikami – dodał minister. - Polska ziemia ma służyć przede wszystkim rolnikom na powiększenie gospodarstw rodzinnych.

Ardanowski podkreślił jak istotna jest jedność rolników i samorządów oraz odniósł się do protestów w Warszawie zorganizowanych przez Stowarzyszenie AgroUnia:

Apeluję, abyście brali sprawy w swoje ręce i wybierali najlepszych spośród siebie do samorządu rolniczego – podkreślił minister odnosząc się do zbliżających się wyborów do Izb Rolniczych – Samorząd jest bardzo potrzebny, a protestujący, którzy chcieliby go zlikwidować wcale nie chcą go ulepszać, nie chcą angażować się w wybory – zwrócił uwagę minister Ardanowski.

Jeżeli chcemy, aby zrozumiały nas inne grupy społeczne najpierw sami musimy się dogadać – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwracał uwagę na konieczność organizowania się rolników w ramach wspólnych przedsięwzięć gospodarczych, a także na zaangażowanie na rzecz samorządu rolniczego, do którego rolnicy mają bierne i czynne prawo wyborcze, dzięki czemu to tylko od nich zależy, kto będzie reprezentował ich interesy.

W trakcie spotkania z rolnikami minister Ardanowski rozmawiał także o rosnącej populacji dzikich zwierząt i związanych z tym faktem rosnącym zagrożeniom dla rolnictwa. Ponadto poruszono tematy związane z ubiegłoroczną suszą.

Skierowaliśmy największą pomoc do poszkodowanych rolników, nawet bogatsze od nas Niemcy, których również dotknęła w ubiegłym roku jeszcze większa susza, skierowali do swoich rolników mniejsze środki pomocowe – zwrócił uwagę minister.

(rpf) jp

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama