19.3°C

partnerzy:

reklama
Ardanowski: ponad 80% rolników nie skorzystało ze środków unijnych na inwestycje w rolnictwie fot. MRiRW

Ardanowski: ponad 80% rolników nie skorzystało ze środków unijnych na inwestycje w rolnictwie

Napisał  Lut 11, 2019

Wystawa Mazurskie AgroShow w Ostródzie dedykowana jest rolnikom z północno-wschodniej Polski. Zgromadziła ponad 200 wystawców, reprezentujących około 300 czołowych marek krajowych i zagranicznych maszyn i urządzeń rolniczych.

Cyfryzacja, wykorzystanie badań naukowych oraz postępu technicznego i technologicznego są najważniejszym kierunkiem rozwoju rolnictwa – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, otwierając wystawę Mazurskie AgroShow w Ostródzie. Przypomniał, że przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w gospodarstwo niezbędne jest jednak przeprowadzenie rachunku ekonomicznego.

Nowe maszyny i urządzenia powinny przyczyniać się do zwiększenia wartości dodanej w każdym gospodarstwie. Inwestujmy w to, co daje dodatkowe pieniądze, jak np. w nowe technologie, ale też w wysokiej jakości materiał hodowlany i w wymianę materiału siewnego – podkreślił minister. Dodał, że możliwości w tym zakresie zwiększa organizowanie się rolników w grupy producenckie lub spółdzielnie.

Rolnicy muszą nauczyć się współdziałać ze sobą, wspólnie dokonywać zakupów maszyn i środków do produkcji, aby je efektywniej wykorzystywać. Muszą też nauczyć się wspólnie budować pozycję na rynku wobec zakładów przetwórczych – zaznaczył szef resortu rolnictwa. Minister zapewnił, że polska wieś i rolnictwo mają przed sobą dobrą przyszłość, bo wzrasta zapotrzebowanie na żywność. Zauważył jednak, że na świecie marnuje się około 30 procent żywności, kiedy ponad 3 mld ludzi głoduje.

Nowe techniki mają przyczynić się do zbilansowania i połączenia potrzeb z produkcją, by żywności tracić jak najmniej. Czeka nas kolejna odsłona rewolucji technologicznej – mówił minister Ardanowski.

Minister zapewnił też, że będzie pracował nad rozwiązaniami, które będą mogły przyczynić się do tego, aby technika była dla rolników bardziej dostępna. Powiedział, że ze środków unijnych na inwestycje w rolnictwie nie skorzystało ponad 80 procent rolników.

Chcemy to zmienić, tak by dać im pierwszeństwo w dostępie do środków, za które będą mogli modernizować swoje gospodarstwo – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski. 

(rpf) jp / MRiRW

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama