18°C

partnerzy:

reklama
Białoruś ogranicza import polskich zwierząt podatnych na BSE fot. Paweł Pąk

Białoruś ogranicza import polskich zwierząt podatnych na BSE

Napisał  Lut 13, 2019

Na skutek wystąpienia w Polsce atypowej formy BSE, Białoruś wprowadziła ograniczenia w imporcie wszystkich zwierząt podatnych na BSE oraz produktów zwierzęcych pochodzących od nich. Ograniczenia dotyczą obszaru całej Polski.

Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, od 7 lutego 2019 r. Białoruś wprowadziła czasowe ograniczenia importowe dla Polski. Restrykcje dotyczą wszystkich zwierząt podatnych na BSE: bydła hodowlanego, użytkowego i przeznaczonego do uboju; zwierząt dzikich, przeznaczonych do ogrodów zoologicznych i zwierząt cyrkowych, a także mięsa i innych surowców mięsnych otrzymanych od zwierząt podatnych na BSE; skór, rogów, kopyt i jelit; pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb.

Główny Inspektorat Weterynarii prowadzi działania związane ze zniesieniem tych ograniczeń z uwagi na fakt, że wystąpienie atypowej formy BSE nie niesie ze sobą ryzyka przeniesienia choroby.

Zgodnie z Art. 11.4.1. Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wystąpienie atypowej formy BSE nie ma wpływu na status epizootyczny kraju w odniesieniu do tej choroby, gdyż traktowana jest jako występująca bardzo rzadko we wszystkich populacjach bydła. Z tego względu wystąpienie BSE w formie atypowej nie powinno powodować wprowadzenia restrykcji handlowych.

(rpf) jp

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama