-0.3°C

Promocja polskiej żywności na targach BIOFACH fot. KOWR

Promocja polskiej żywności na targach BIOFACH

Napisał  Lut 15, 2019

Zapotrzebowanie na produkty ekologiczne rośnie, konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na jakość produktów. Dlatego tegoroczna edycja targów BIOFACH, odbywająca się z udziałem polskich firm, jest szansą na zaprezentowanie naszej żywności ekologicznej oraz rozwijającego się polskiego rolnictwa ekologicznego.

Międzynarodowe Targi BIOFACH 2019 w Norymberdze są największą imprezą wystawienniczą produktów ekologicznych na świecie. Tematyka targów obejmuje wszystko co związane jest z żywnością wyprodukowaną metodami ekologicznymi, w tym surowce, półprodukty, komponenty, wyroby gotowe dla przemysłu rolno-spożywczego. Kilka tysięcy wystawców z całego świata przyjeżdża tu co roku, aby promować ekologiczną żywność i rolnictwo oraz produkty pochodzenia naturalnego.

Podczas tegorocznej edycji Targów federalna minister ds. wyżywienia i rolnictwa Niemiec, Julia Klöckner przedstawiła m.in. w swoim wystąpieniu wyniki przeprowadzonego w roku 2018 w RFN konsumenckiego badania Eko-barometr. Wykazało ono rosnącezapotrzebowanie na produkty ekologiczne. Według tych danych 78 % badanych konsumentów w Niemczech kupuje produkty ekologiczne, zwracając przy tym uwagę na kwestie związane z dobrostanem zwierząt, lokalne pochodzenie produktu oraz zrównoważoną produkcję i wpływ na środowisko naturalne.

W trakcie targów na polskim stoisku w tym roku prezentują się 34 podmioty reprezentujące sektor rolnictwa ekologicznego, w tym organizacje producentów żywności ekologicznej, jak i pojedyncze firmy.Prowadzone będą również pokazy kulinarne z wykorzystaniem polskich certyfikowanych produktów ekologicznych oraz liczne degustacje dla odwiedzających.

Polska obecna jest na targach BIOFACH od roku 2005. Udział Polski ma na celu promowanie wysokiej jakości żywności i walorów tradycyjnej polskiej kuchni, co wiąże się z upowszechnianiem wizerunku, zwiększeniem rozpoznawalności oraz wzrostem zainteresowania produktami ekologicznymi na arenie międzynarodowej.

W otwarciu narodowego stoiska, zorganizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, uczestniczył podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki. Podczas wizyty wiceministra na targach poruszano tematy dotyczące branży produktów ekologicznych, perspektyw handlowych, a także oczekiwań wobec resortu rolnictwa.

- Priorytetowo traktujemy produkcję żywności wysokiej jakości i w tym kontekście podejmujemy szereg działań mających na celu rozwój sektora rolnictwa ekologicznego – powiedział Zarudzki. Podkreślił, że udział polskich firm w targach jest coraz większy i zapewnił, że ministerstwo otwarte jest na dialog z przedstawicielami sektora ekologicznego w celu wypracowania najlepszych rozwiązań dla dalszego rozwoju branży.

(rpf) jp

reklama