22.5°C

partnerzy:

reklama
Wyższy VAT na soki to niższa jakość tych produktów fotolia

Wyższy VAT na soki to niższa jakość tych produktów

Napisał  Lut 20, 2019

Wysoka jakość polskich produktów, którą Ministerstwo Rolnictwa usiłuje wypromować za granicą nijak ma się do zaproponowanej przez Ministerstwo Finansów podwyżki podatku VAT z 5 do 23% na napoje owocowe i warzywne. Podwyżki cen oznaczają z reguły jedno: gdzieś trzeba szukać oszczędności. Najczęściej znajduje się ją obniżając jakość produktu.

Aktualnie rynek napojów owocowych i warzywnych w Polsce wyróżnia się na tle krajów Unii Europejskiej wysoką zawartością soku. U nas jest to min. 20 proc., podczas gdy w krajach UE ta wartość jest o połowę niższa, a we Francji i w Wielkiej Brytanii tylko 5% - informuje Krajowa Unia Producentów Soków oraz Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Prężnie rozwijająca się gałąź napojów owocowych z wysoką zawartością soku z owoców lub przecieru z warzyw, która jest unikalna dla Polski i wyróżniająca się na globalnym rynku, może zostać gwałtownie zahamowana. Producenci, poszukując możliwości konkurowania na rynku napojów, będą zmuszeni ograniczyć inwestycje w innowacje lub poszukiwać oszczędności kosztem jakości produktu.

Zaproponowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka podatku VAT na napoje owocowe i warzywne z 5% do 23% negatywnie odbije się na całym sektorze rolno-spożywczym. Pogorszy i tak już złą kondycję sadowników, głównie producentów jabłek, ale nie tylko.

Dotknie również rolników i konsumentów. Producenci soków oraz owoców i warzyw, zrzeszeni wokół Krajowej Unii Producentów Soków oraz Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw przewidują, że podwyżka VAT-u o 18% obniży zapotrzebowanie branży na owoce i warzywa z polskich upraw nawet o 150 tys. ton w skali roku, a na jabłka aż o 121 tys. ton/rok. To więcej niż łączny roczny eksport polskich jabłek do krajów azjatyckich, Półwyspu Arabskiego i do Afryki.

Sprzedajemy tam 95 tys. ton, co wymaga ogromnego wysiłku i kosztownych działań promocyjnych i handlowych. Przetwórstwo w Polsce jest odbiorcą ponad 60% zbiorów jabłek i prawie 100% aronii, porzeczki czarnej i wiśni. Soki wytwarzane z tych owoców w dużej części są wykorzystywane do produkcji napojów owocowych, resztę trzeba wyeksportować, co z uwagi na rosnącą konkurencję innych krajów, z roku na rok jest coraz trudniejsze.

Jak zwracają uwagę sadownicy, trudnej sytuacji dodatkowo nie pomaga utrzymujące się rosyjskie embargo na eksport polskich owoców, rosnąca konkurencja na rynku owoców i warzyw z zagranicy, szczególnie ze Wschodu oraz problemy z zatrudnieniem pracowników do zbioru plonów czy trudności z zagospodarowaniem owoców.

Przedstawiciele Krajowej Unii Producentów Soków oraz Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw stoją na stanowisku, że należy wprowadzić taki system podatkowy, który będzie kompleksowo wspierał rolnictwo, by jak najwięcej surowców produkowanych przez polskich rolników i sadowników można było zagospodarować.

Obecnie w produkcji owoców Polska jest liderem europejskim, a w niektórych przypadkach światowym. Warto podejmować takie działania prawno-ekonomiczne, które wzmocnią ten trend, a nie pogorszą pozycję konkurencyjną polskiego sektora rolno-spożywczego.

Ministerstwo Finansów w trakcie konsultacji społecznych, pod wpływem argumentów branży,

przystało na pozostawienie preferencyjnej 5% stawki VAT jedynie na nektary. Rozwiązanie to nie jest traktowane przez sadowników i producentów soków jako propozycja kompromisowa. Problem nie został rozwiązany, ponieważ napoje owocowe mają być obłożone maksymalną, 23% stawką VAT. A to właśnie napoje owocowe mają kluczowy, bo aż 50% udział w strukturze spożycia. Nektary natomiast, opodatkowane na poziomie 5%, to zaledwie 12% rynku.

Utrzymanie dotychczasowej stawki podatku VAT na napoje owocowe i warzywne leży zatem w interesie polskiej gospodarki. W przeciwnym razie stracą polscy producenci i rolnicy, straci zapewne również jakość polskich soków, a zyskają zagraniczni producenci.

(rpf) jp

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama reklama