Wydrukuj tę stronę
Pierwsze rozmowy po oficjalnym otwarciu Porozumienia Rolniczego fot. MRiRW

Pierwsze rozmowy po oficjalnym otwarciu Porozumienia Rolniczego

Napisał  Lut 21, 2019

W siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie odbyły się pierwsze rozmowy w ramach Porozumienia Rolniczego. Wzięło w nich udział 168 organizacji i związków rolniczych. W spotkaniu uczestniczyli także reprezentanci przetwórców, handlowców i konsumentów.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę na konieczność porozumienia się producentów, przetwórców, handlowców i konsumentów, gdyż w jego ocenie jest to jedyna droga wypracowania niezbędnych zmian, które pozwolą na wykorzystanie ogromnego potencjału polskiego rolnictwa - Myślę, że wystarczy kilka tygodni, aby zakończyć dyskusje i wypracować wnioski, które przełożymy na język legislacji i skierujemy do Parlamentu polskiego, a jeśli trzeba będzie to i do Brukseli – powiedział Ardanowski.

Podczas spotkania uczestnicy poruszali wiele tematów, najbardziej interesujących dla danej grupy zawodowej. Przedstawiciele rolników mówili o różnych aspektach dotyczących możliwości wykorzystania produkcji rolnej. Zwracano między innymi uwagę na potencjalne korzyści zwiększenia produkcji konopi na cele energetyczne.

Organizacje rolnicze zadeklarowały wsparcie w przebudowie rolniczych struktur, w przygotowaniu nowych rozwiązań oraz organizacji międzynarodowej promocji polskiej żywności.

Wszyscy, którzy chcieli, wyrazili dzisiaj swoje zdanie. Było to raczej sygnalizowanie problemów, ale jednocześnie dyskutanci deklarowali chęć szybkiego podjęcia technicznych rozmów w ramach zespołów. To jest wyzwanie organizacyjne, logistyczne, ale na pewno nie będzie problemów ze znalezieniem odpowiednich pomieszczeń, żeby zespoły mogły szybko rozpocząć swoje prace – powiedział Ardanowski.

(rpf) jp / MRiRW