5.1°C

Kolejny zakład drobiarski w UE w rękach Ukraińców fotolia

Kolejny zakład drobiarski w UE w rękach Ukraińców

Napisał  Lut 23, 2019

Słoweńscy producenci drobiu obawiają się dużej presji na spadek cen z powodu spodziewanej lawiny ukraińskiego mięsa na lokalnych rynkach, bowiem ukraiński gigant drobiarski Myronivsky Hliboproduct (MHP) ma już ostateczną zgodę na przejęcie słoweńskiego przedsiębiorstwa drobiarskiego Perutnina Ptuj Group – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

W drugiej połowie lutego słoweński urząd ochrony konkurencji dał pozytywny sygnał dla tej transakcji. Wcześniej organy regulacyjne z Serbii, Austrii, Macedonii i Rumunii wydały zezwolenie na partnerstwo strategiczne pomiędzy MHP a Perutnina Ptuj. W najbliższych dniach powinno dojść do sfinalizowania transakcji.

Jak podaje KIPDiP, w ramach planowanej akwizycji MHP ma pozyskać 90,69% ogólnej liczby akcji największej słoweńskiej spółki przetwarzającej żywność, która posiada jednostki zależne w kilku państwach członkowskich. MHP będący inwestorem strategicznym planuje zainwestować w okresie 4 – 5 lat około 200 mln euro, skupiając się na poprawie bazy produkcyjnej Perutnina Ptuj.

Inwestycja jest bardzo korzystna dla naszego sąsiada ze wschodu, ponieważ Perutnina Ptuj ma pozycję rynkowego lidera w Chorwacji, Serbii, Słowenii oraz Bośni i Hercegowinie.

Według napływających nieoficjalnych informacji, oferta kupna przez MHP wypadła dużo korzystniej niż francuskiej konkurencji LDC. W 2018 roku kiedy pojawiły się doniesienia, że MHP poszukuje kolejnych celów akwizycyjnych, Francuska grupa drobiarska LDC oskarżyła ukraińską firmę MHP, że przejęcie Perutnina Ptuj ma tak naprawdę na celu obejście przepisów celnych Unii Europejskiej oraz nieuprawnione rozszerzenie postanowień umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą.

W tle pretensji formułowanych przez Francuzów jest oczywiście słynny filet z kością, który jest ukraińskim patentem na bezcłowy import mięsa drobiowego do Unii Europejskiej.

Już teraz Ukraina jest trzecim eksporterem mięsa drobiowego do UE, po Tajlandii i Brazylii. Największym Ukraińskim przedsiębiorstwem dostarczającym drób do Unii Europejskiej jest właśnie Grupa MHP, która w czwartym kwartale 2018 roku zwiększyła swoją europejską sprzedaż o 62 procent w porównaniu do ostatniego kwartału 2017 roku.

Pozyskanie kolejnych aktywów na terenie państw członkowskich i działanie poprzez spółki zależne to dla MHP strategiczny krok do stania się jeszcze mocniejszym graczem na rynku unijnym.

Ten największy producent drobiu na Ukrainie ma już swoje zakłady w Holandii oraz na Słowacji. Ukraińcy interesowali się także przejęciem polskiego Exdrobu oraz francuskiego Doux’a, jednak nie doszło do realizacji inwestycji.

Co więcej, MHP aspiruje do roli najmocniejszych graczy w skali globu - chce rozwinąć firmę tak, aby stać się europejskim odpowiednikiem chociażby takich gigantów jak Tyson czy Brasil Foods.

(rpf) jp / źródło: KIPDiP

reklama