27.8°C

partnerzy:

reklama
Koniec zamieszania z kodem – termin zgłaszania wniosków o zwrot akcyzy przedłużony fotolia

Koniec zamieszania z kodem – termin zgłaszania wniosków o zwrot akcyzy przedłużony

Napisał  Lut 23, 2019

Nowelizacja ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej została bardzo szybko uchwalona przez Sejm.

Zmiany w ustawie mają umożliwić uzyskanie zwrotu części podatku akcyzowego zakupionego i wykorzystanego do produkcji rolnej od wszystkich rodzajów oleju napędowego oferowanego na rynku poprzez dodanie do katalogu oleju napędowego klasyfikowanego do kodu CN 2710 20 11.

Przewidziane rozwiązanie jest korzystne dla producentów rolnych, przede wszystkim ze względu na możliwość uzyskania zwrotu części podatku akcyzowego zakupionego i wykorzystanego do produkcji rolnej od wszystkich rodzajów oleju napędowego oferowanego na rynku mieszczącego się w kodach określonych w obecnie obowiązującej ustawie.

Celem zmian w ustawie jest wyeliminowanie nieprawidłowości w zakresie brakującego w przepisach ww. kodu. Bez tej nowelizacji, część z wystawionych faktur nie mogła zostać uwzględniona.

Uchwalona ustawa, ze względu na zamieszanie, które powstało, przewiduje przedłużenie o 1 miesiąc – do końca marca – termin składania wniosków o zwrot akcyzy.

Nowelizacja ma działać z mocą wstecz, od 1 stycznia. Zmieniana ustawa, obowiązująca od listopada 2018 r., podniosła z 86 do 100 litrów limit objętego zwrotem akcyzy oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych.

Zmieniony został również limit zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP). Dotyczy to przypadków prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła, do którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego w cenie oleju napędowego.

(rpf) jp

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama