logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.6°C

Nowe laboratorium diagnostyczne ASF fot. Paweł Pąk

Nowe laboratorium diagnostyczne ASF

Napisał  Lut 27, 2019

W Gdańsku otwarto Pracownię Wirusologiczną Zakładu Higieny Weterynaryjnej, w której prowadzone będą badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Zakład Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku jest piątym laboratorium regionalnym, które będzie wspierać badania prowadzone przez Państwowy Instytut Badawczy w Puławach w zakresie ASF.

Pracownia została zaprojektowana tak, aby umożliwić wysoką wydajność pracy oraz sprawne i szybkie wydanie wyniku. A czas jest niezwykle istotny w zwalczaniu tej jednostki chorobowej.

Posiadane wyposażenie laboratorium umożliwia wykonanie około 500 próbek dziennie, co może stanowić zabezpieczenie diagnostyczne dla północnej części kraju – mówiła podczas otwarcia laboratorium kierownik Pracowni Parazytologii i Mykologii Zakład Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku Agnieszka Świątalska. 

Wyposażenie i przystosowanie pomieszczeń pracowni kosztowało ok. 3 mln zł. Dotychczasowy zakres badań został rozszerzony o dwie metody do diagnostyki afrykańskiego pomoru świń. Pierwsza pozwala na wykrycie przeciwciał przeciwko wirusowi ASF. Druga to metoda PCR, czyli łańcuchowa reakcja polimerazy, która ma zastosowanie przy izolacji i identyfikacji materiału.

(rpf) jp

reklama