FarmNet OkiemRolnika Screening OK

 

22.5°C

partnerzy:

reklama
Czy Brexit może zaszkodzić polskim producentom jaj? fot. Paweł Pąk

Czy Brexit może zaszkodzić polskim producentom jaj?

Napisał  Mar 09, 2019

Wielka Brytania to siódmy co do wielkości odbiorca polskiego eksportu jaj. W zeszłym roku na Wyspy z Polski wyeksportowano 6,6 tys. ton jaj, o ponad 2,3 tys. ton więcej niż rok wcześniej.

Producenci jaj konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii z optymizmem spoglądają się na temat perspektyw rynku jaj po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Powodem jest na nadpodaż jaj na rynku brytyjskim, szczególnie alternatywnych, co dość skutecznie zbija ceny obniżając marże. Mniej zadowoleni z perspektywy zmian na rynku jaj konsumpcyjnych po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej są przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem jaj.

Twierdzą one, że bez dobrej umowy, po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, jaj na Wyspach zabraknie, a ich ceny mogą znacząco wzrosnąć. Okazuje się, że przeciętny brytyjski supermarket oferuje około 10 tys. produktów, których składnikiem są jaja. Jeśli dostawy jaj z zewnątrz zostaną zablokowane, może się okazać, że zakłady przetwórcze będą zmuszone konkurować o surowiec ze sprzedawcami detalicznymi.

Taki scenariusz może spowodować wzrost cen zarówno produktów zawierających jaja, jak i samych jaj.

(rpf) pp / źródło: KIPDiP

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama
reklama