3.4°C

Budujemy dom? Najchętniej na wsi! fot. Paweł Pąk

Budujemy dom? Najchętniej na wsi!

Napisał  Mar 10, 2019

Chcemy budować się na wsi i coraz więcej osób młodych, jeszcze przed czterdziestką, ucieka z miast. Tak wynika z ostatniego „Raportu o budowie domów”, przygotowanego przez serwis Oferteo.pl.

Oferteo jest serwisem internetowym, łączącym dostawców usług z potencjalnymi nabywcami. Co roku opracowuje raport o preferencjach na rynku mieszkaniowym. Najnowszy podtrzymuje tendencję ubiegłorocznego, przy czym dynamika zainteresowania mieszkaniem na wsi rośnie coraz bardziej. Spójrzmy zatem kto, gdzie, co i jak buduje...

Według raportu za budowę domu zdecydowana większość inwestorów zabiera się przed czterdziestym rokiem życia: 26% badanych „pierwszą cegłę” położyło w wieku 31-35 lat, natomiast 23% zdecydowało się na ten krok w wieku 36-40 lat. Jedynie 4% ankietowanych to osoby poniżej 25. roku życia, a respondenci powyżej 50 lat stanowią grupę 9%.

Zdecydowana większość respondentów, bo aż 62% osób chce budować swój dom na wsi. W mieście od 11 do 50 tys. mieszkańców chciałoby zamieszkać 11% respondentów, w miastach do 10 tys. mieszkańców i między 101 do 250 tys. mieszkańców – po 7%, w miastach powyżej 500 tys. i od 51 tys. do 100 tys. - po 5%, a w miastach od 251 tys do 500 tys. mieszkańców – tylko 3% badanych. W ubiegłym roku tę ostatnią odpowiedź wybrało 10% ankietowanych – spadek zainteresowania mieszkaniem w większych miastach jest zatem wyraźny.

Dlaczego chcemy budować? Przede wszystkim dlatego, że… o tym marzymy, by mieć swój dom, by usamodzielnić się, uniezależnić od innych. Spełnienie marzeń deklarowało 53% badanych. Jakie były inne powody? „Uważałem, że bardziej opłaca się zbudować dom niż kupić mieszkanie” - 41%, „chęć posiadania ogrodu” – 37%, „chęć zwiększenia powierzchni mieszkalnej” – 36%, „przeprowadzka z miasta na wieś” - 24%, „narodziny dzieci” - 17%, „inne” i „posiadałem działkę budowlaną” – po 13% i „przeprowadzka ze wsi do miasta” - 2%.

Badania Oferteo.pl wskazują też, czego się obawiamy przy budowie – co sprawia nam najwięcej kłopotów. Okazuje się, że respondenci zdecydowanie częściej mają problem z załatwieniem formalności urzędowych (45%) niż ze zbilansowaniem budżetu (27%). Niełatwo im znaleźć odpowiednią ekipę budowlaną (35% wskazań) oraz zapewnić nadzór nad jej pracą (26%).

– Poszukiwanie ekipy warto zacząć jak najszybciej. Najlepsi mają zajęte terminy na długie miesiące wprzód – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Wybierając ekipę, warto sprawdzić opinie innych na jej temat, a nawet zobaczyć jej dotychczasowe realizacje. To w końcu ludzie, którzy będą odpowiadać za powstanie naszej największej życiowej inwestycji.

Ankiety złożone przez 600 badanych osób, a także analiza ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl, wskazują, że badani najczęściej decydowali się na trzy sypialnie (39%), dwie łazienki (74%) oraz kuchnię połączoną z salonem (79%). Osoby urządzające pięć sypialni i więcej stanowią jedynie 10% badanej grupy. Więcej niż dwie łazienki wymarzyło sobie 12% badanych, a osobną, zamkniętą kuchnię posiada 21% osób badanych.

(rpf) Paweł Okoński