FarmNet OkiemRolnika Screening OK

 

22.5°C

partnerzy:

reklama
Szansa na rozwój współpracy gospodarczej z Turcją fot. MRiRW

Szansa na rozwój współpracy gospodarczej z Turcją

Napisał  Mar 11, 2019

Turcja to duży, rozwijający się rynek prowadzący intensywną współpracę handlową z krajami ościennymi. Obecnie Polska eksportuje do Turcji głównie wołowinę, jednak trwają rozmowy ze stroną turecką dotyczące rozszerzenia współpracy handlowej o inne produkty.

W ubiegłym roku wartość polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych do Turcji wyniosła 198,1 mln EUR i wzrosła o 23,7% w stosunku do 2017 roku. Głównym produktem eksportowym jest mięso wołowe, którego eksport stanowił 56% wartości całego polskiego eksportu rolno-spożywczego do Turcji w 2018 roku. Dostęp polskich produktów rolno-spożywczych do rynku tureckiego może rozszerzyć się m.in. o zboża, cukier, wyroby cukiernicze, wyroby tytoniowe, skrobię ziemniaczaną.

Podczas spotkania, które odbyło się 7 marca br., minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski omawiał z minister handlu Republiki Turcji Ruhsar Pekcan możliwości rozwoju współpracy gospodarczej polskich podmiotów z partnerami tureckimi. Polski minister podkreślił, że polscy przedsiębiorcy są przygotowani do zaoferowania tureckim konsumentom produktów zgodnych z ich oczekiwaniami i specyfiką rynku. Strona turecka zainteresowana jest w szczególności importem ziemniaków i cebuli.

Minister Pekcan poinformowała również o planach organizacji dwóch misji gospodarczych – polskich przedsiębiorców w Turcji i tureckich podmiotów w Polsce, które miałyby na celu zapoznanie uczestników z możliwościami inwestycyjnymi w kraju partnera.

Obie strony potwierdziły wolę sformalizowania współpracy w dziedzinie rolnictwa poprzez podpisanie Memorandum o porozumieniu pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Żywności, Rolnictwa i Hodowli Republiki Turcji. Memorandum przewiduje szeroki zakres tematów współpracy i narzędzi jej realizacji, będących przedmiotem zainteresowania obu stron. W ramach zapisów porozumienia powołana zostanie grupa robocza zajmująca się ułatwianiem warunków wymiany produktami rolno-spożywczymi w handlu bilateralnym.

(rpf) jp / MRiRW

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama
reklama