logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

19.8°C

Z wizytą w biogazowni Gospodarstwa Rolnego BIOGAZ T.Z. fot. MRiRW

Z wizytą w biogazowni Gospodarstwa Rolnego BIOGAZ T.Z.

Napisał  Mar 12, 2019

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski odwiedził Gospodarstwo Rolne BIOGAZ T. Z. zajmujące się odnawialnymi źródłami energii. Ta rozwijająca się firma położona w okolicach Człuchowa w województwie pomorskim do produkcji wykorzystuje substraty pochodzenia rolniczego i biodegradowalne odpady.

̶ Jestem zwolennikiem organizowania biogazowni rolniczych, czyli takich, które wykorzystują biomasę odpadową, której nie można zagospodarować w inny sposób – powiedział minister i dodał, że zwiedzany obiekt to dobrze skonstruowany projekt biznesowy.

Nie ma tu uciążliwości zapachowych. Jednak wykorzystywana kiszonka z kukurydzy docelowo powinna być zastąpiona biomasą odpadową ̶ zwrócił uwagę minister i dodał, że nie ma wielkiego sensu, aby na polu uprawiać coś, co nie służy produkcji żywności – Biogazownie powinny zagospodarowywać biomasę odpadową. Wykorzystanie biomasy odpadowej jest dobrym sposobem na utylizację odpadów z produkcji rolnej oraz na poprawę rolniczych dochodów poprzez obniżkę kosztów.

Minister zwrócił uwagę na wiele aspektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Współczesne instalacje przetwarzają to co jest odpadem w produkcji rolnej na energię w postaci gazu. Jednocześnie produktem powstającym w procesie technologicznym jest pozostałość będąca bardzo dobrym nawozem płynnym.

Oprócz działań indywidualnych temu celowi służyć będą działania w ramach np. spółdzielni. Dotyczy to również kwestii związanych z energetyką rozproszoną w ramach odnawialnych źródeł energii.

(rpf) jp / MRiRW

reklama