13.7°C

partnerzy:

reklama
reklama
Krajowe warzywa gruntowe coraz droższe fotolia

Krajowe warzywa gruntowe coraz droższe

Napisał  Mar 21, 2019

Jak donosi Rynek Hurtowy Bronisze, rosną ceny krajowych warzyw gruntowych. Rekordy bije kapusta biała, prezentując obecnie najwyższy od 2000 roku poziom cen.

Aktualnie rynek warzyw krajowych spod osłon przedstawia się następująco:
- Cały czas utrzymują się jeszcze wysokie ceny pomidorów malinowych: 10-19 zł/kg. Natomiast pierwsze krajowe czerwone pomidory kosztują obecnie od 11 do 15 zł/kg, gdzie dla porównania ceny hiszpańskich i tureckich to 6-7 zł/kg.
- Pierwsze rzodkiewki z białym końcem w cenie 2,2 do 2,5 zł/pęczek
- Stopniowo spadają ceny ogórków szklarniowych do poziomu 5-6 zł/kg, co skutecznie blokuje import z Hiszpanii, Holandii, Ukrainy.

Na rynku warzyw gruntowych rekordowe ceny bije kapusta biała, bo aż 2,3 do 3 zł/kg. i jest to najwyższy poziom cen obserwowanych na Rynku Bronisze od 2000 roku. Pomału wzrastają również ceny cebuli – obecnie wynoszą one od 2,0 do 2,5 zł/kg, a hurtownicy przewidują wzrost ceny do około 4 zł/kg w najbliższych tygodniach. Jest to spowodowane niskimi zbiorami w całej Europie oraz brakiem perspektyw importowych.

Poza tym stabilne, lecz wysokie ceny marchwi: 1,5-2 zł/kg, pietruszki: 7-9 zł/kg, kapusty czerwonej: 3-3,85 zł/kg.

Na rynku jabłek nadal katastrofalny dla producentów poziom cen. Pojawiają się już owoce pochodzące z chłodni kontrolowanych, większość popularnych odmian kosztuje 0,55-0,80 zł/kg,

odmiany: Golden, Red Chief, Cortland, Alwa – 0,8-1,25 zł/kg, Szara Reneta, Empire – 1,25 do 1,66 zł/kg.

(rpf) jp / Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

reklama reklama