24.6°C

1/7

I Kongres Polskiej Izby Żywności Ekologicznej

Napisał  Mar 25, 2019

Dziś w Polsce rolnictwo ekologiczne ma szansę rozwoju, jakiej nigdy w historii nie było. Czy ją wykorzystamy to zależy już od samych rolników ekologicznych – podkreślił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas I. Kongresu Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, który odbywał się w siedzibie resortu rolnictwa.

Na Kongresie uczestnicy rozmawali m.in. o tym, jak zwiększyć liczbę upraw ekologicznych w Polsce, przekonać polskich przetwórców do produkcji ekologicznej, wypromować w społeczeństwie wiedzę o ekologii oraz jak zwiększyć sprzedaż ekologicznej żywności w Polsce.

Szef resortu rolnictwa mówił o dobrych rozwiązaniach prawnych, jakie zostały wprowadzone w zakresie spółdzielczości, rolniczego handlu detalicznego oraz produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej.

Wprowadzone rozwiązania prawne adresowane są do wszystkich rolników, ale szczególnie powinni się nimi zainteresować rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne. To jest „super produkcja”, która nie powinna trafiać do pośredników, ale bezpośrednio do konsumentów, do restauracji i ekologicznych sklepików – podkreślił Ardanowski.

Według ministra rolnictwa rozwiązania, które mogą wpłynąć na poprawę dochodowości i ułatwić sprzedaż to wspólne hurtownie i wspólne środki transportu – To propozycje, z których rolnicy zajmujący się produkcją ekologiczną mogą skorzystać, aby dotrzeć do odbiorców i jednocześnie obniżyć własne koszty. Są znakomite rozwiązania dotyczące spółdzielczości bez podatku dochodowego, bez podatku od nieruchomości. Są możliwości uzyskania wsparcia finansowego – 100 tysięcy złotych na gospodarstwo w ramach rolniczego handlu detalicznego, czy 500 tysięcy złotych na tzw. MOL-a.

(rpf) jp / MRiRW

reklama