20.7°C

partnerzy:

reklama
reklama
O trzodzie chlewnej z rolnikami w Bogucinie fot. MRIRW

O trzodzie chlewnej z rolnikami w Bogucinie

Napisał  Mar 29, 2019

Jakość, a nie ilość oraz organizowanie się rolników w grupy producenckie mają być szansą dla polskich hodowców trzody chlewnej.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z rolnikami z województwa lubelskiego podkreślił, że obecnie sytuacja hodowców trzody chlewnej w Polsce jest bardzo dynamiczna. Często produkcję prowadzą gospodarstwa rodzinne, które mają ogromne znaczenie dla przyszłości obszarów wiejskich w Polsce.

azArdanowski zaznaczył, że zmienia się charakter hodowli świń, zarówno w Europie, jak i na świecie. Obecnie, zdaniem ministra, można podzielić ją na dwa segmenty. Jeden to hodowla wielkostadna, szybkorosnąca i wysokowydajna, a drugi to rodzinne gospodarstwa, które prowadzą hodowle ras rodzimych

Szansę dla polskiego rolnictwa upatruję w wypromowaniu produkcji najwyższej, światowej jakości. Musimy uzyskać przewagę w jakości, co z kolei przełoży się na ceny. Ilością nie wygramy, nie mamy tak dużych gospodarstw. Możemy wygrać tylko wysoką jakością. Przekierowaniem naszej produkcji w segment zamożnych, świadomych klientów w Polsce i na świecie. Tych, którzy chcą jeść żywność wysokiej jakości i chcą za nią więcej zapłacić. Również naszą hodowlę, produkcję w gospodarstwach, trzeba na to przestawiać – powiedział Ardanowski.

Minister poruszył też kwestię organizowania się rolników w grupy producenckie. Podkreślił, że zrzeszanie się, wspólne działanie, pozwala na uzyskiwanie lepszych dochodów − Od stopnia zorganizowania się rolników, zależy ich pozycja w całym łańcuchu żywnościowym. Mówimy o takim zorganizowaniu się, aby wspólnie kupować środki do produkcji, wspólnie przygotowywać większe partie towaru i wspólnie negocjować lepsze warunki sprzedaży.

(rpf) jp

reklama reklama