logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

16.3°C

O ASF-ie na Podlasiu fot. MRiRW

O ASF-ie na Podlasiu

Napisał  Kwi 03, 2019

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z rolnikami z województwa podlaskiego. Jednym z tematów spotkania był problem afrykańskiego pomoru świń.

Ze względu na bliskość wschodniej granicy, województwo podlaskie jest tym regionem, który został najbardziej dotknięty ASF-em. Co prawda choroba ta na Podlasiu w ostatnim czasie wyhamowała, jednak, jak podkreślił minister rolnictwa, należy ją wyeliminować z przyrody.

Zwalczając ASF należy skoncentrować się na dwóch polach: bioasekuracja i eliminacja choroby z przyrody. Z bioasekuracją jest coraz lepiej, rośnie świadomość rolników. Mamy już zgodę Komisji Europejskiej i można w części gmin z powrotem zasiedlać chlewnie. Natomiast dla tych, którzy chcą zmienić profil produkcji, przewidzieliśmy wsparcie w wysokości 80% kosztów. Jeżeli ASF jest w dzikach, w chorych dzikach i ich truchle, w mięsie, w ślinie i odchodach dzików – to ryzyko zawleczenia do gospodarstw i zarażenia świń jest bardzo duże. Dlatego w całej Europie zaleca się odstrzał dzików jako sposób walki z tą chorobą. W kościach padłych dzików wirus może przetrwać 7-8 miesięcy – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski

Ardanowski stwierdził, że tylko takie kompleksowe działanie pozwoli na skuteczną walkę z ASF na terenach dotkniętych chorobą i da szansę na to, że nie rozprzestrzeni się ona dalej, na kolejne regiony naszego kraju.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

reklama