23.5°C

1/4

Łódzkie: Kara za nieprawidłowy przewóz zwierząt

Napisał  Kwi 04, 2019

Po otwarciu tylnej klapy samochodu przewożącego zwierzęta inspektorom Wojewódzkiego Inspektoratu Ruchu Drogowego w Łodzi ukazał się widok umęczonych zwierząt przewożonych w nieodpowiednich warunkach i wbrew obowiązym przepisom.

Zdarzenie miało miejsce 29 marca 2019 r. w miejscowości Strzyboga (powiat skierniewicki) na drodze wojewódzkiej nr 705, gdzie łowiccy inspektorzy przeprowadzili kontrolę pojazdu przewożącego zwierzęta.

Jak informuje WIRD, kontrola została przeprowadzona we współpracy z pracownikem Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Skierniewicach. W trakcie kontroli część zwierząt przeładowano na inny pojazd, a obecny przy przeładunku lekarz zakwalifikował niektóre z nich do natychmiastowego uboju.

Zatrzymana do kontroli ciężarówka należała do przewoźnika z województwa świętokrzyskiego, za kierownicą pojazdu siedział sam właściciel, który wykonywał transport zwierząt z miejscowości Lelkowo w województwie Świętokrzyskim do miejscowości Śniadka Pierwsza w woj. warmińsko-mazurskim, czyli transport miał do przebycia ok. 500 kilometrów.

Podczas zeznań kierowca wielokrotnie zmieniał zdanie w temacie pochodzenia zwierząt jak i miejsca docelowego. Po otwarciu tylnej klapy inspektorzy ujrzeli przykry widok umęczonych zwierząt. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się że w jednostce transportowej przewożone są, nieodgrodzone od siebie, cielęta oraz dorosłe krowy – informuje łódzki WIRD.

Przewóz prowadzony w taki sposób przewóz zgodnie z obowiązującymi przepisami jest niedozwolony. Stan niektórych dorosłych krów wskazywał że mogą one być chore co potwierdził przybyły na miejsce lekarz weterynarii.

W stosunku do przewoźnika zostało wszczęte postępowanie administracyjne za naruszenie przepisów dotyczących przewozu zwierząt, ale również za łamanie przepisów dotyczących czasu pracy kierowców. Sprawą zajmie się również Powiatowy Lekarz Weterynarii.

(rpf) pp / Źródło: WIRD Łódź

reklama