21.8°C

partnerzy:

reklama

Cyfryzacja w rolnictwie tematem dyskusji w Brukseli 

Napisał  Kwi 10, 2019

Z okazji Dnia Cyfryzacji w Brukseli odbył się panel „Digitalizacja rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich”. Uczestniczył w nim również polski minister rolnictwa.

Podczas spotkania Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił podejmowane w Polsce prace związane z cyfryzacją zwracając uwagę, że może ona być szansą na sprawne zarządzanie rolnictwem. Poinformował o wdrożeniu e-wniosku w obszarze płatności bezpośrednich oraz podkreślił, że Polska szuka także nowych możliwości, m.in. w formie rolnictwa precyzyjnego – Wdrażamy program znakowania wołowiny z wykorzystaniem technologii blockchain. Staramy się, aby wdrażane działania były dla rolników zrozumiałe i przynosiły im korzyści.

W przyszłości problemem dla wszystkich może być brak siły roboczej. Znalezienie alternatywy jest szczególnie ważne dla kraju takiego jak Polska, która produkuje m.in. dużo owoców miękkich.

- Skala wyzwań w rolnictwie jest ogromna, niektórych z nich nie umiemy jeszcze dziś nazwać. Techniki cyfrowe mogą pomóc rozwiązać wiele problemów – powiedział minister i dodał, że technologie cyfrowe, rolnictwo precyzyjne i inne innowacje z pewnością mogą przyczyniać się do zwiększenia efektywnej produkcji żywności z zachowaniem jej zrównoważonego charakteru.

Podczas spotkania była omawiana również kwestia rywalizacji o te same rynki przez kraje członkowskie. Polski minister zwrócił uwagę, że należy zastanowić się nad wzajemną współpracą, która nie będzie pozbawiona konkurencyjności, ale będzie służyła rozwoju całego europejskiego rolnictwa.

(rpf) jp / MRiRW

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama