17°C

partnerzy:

reklama
Czy będzie wsparcie dla eksportujących do Wielkiej Brytanii w przypadku twardego Brexitu fot. MRiRW

Czy będzie wsparcie dla eksportujących do Wielkiej Brytanii w przypadku twardego Brexitu

Napisał  Kwi 12, 2019

Możliwy scenariusz twardego brexitu oznacza ogromne komplikacje dla firm eksportujących towary do Wielkiej Brytanii. Konieczne zatem staje się przygotowanie dla nich jakiejś formy pomocy. Program wsparcia ma być omawiany na najbliższym posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa w Luksemburgu.

Najgorszym scenariuszem zdaniem ministra jest twarde wyjście, ponieważ wówczas przestaną obowiązywać rozwiązania unijne, a Wielka Brytania staje się krajem trzecim podlegającym ustaleniom Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Twardy brexit i związane z tym ewentualne interwencje na rynku rodzą niebezpieczeństwo zachwiania równowagą w sektorze rolno-spożywczym. W związku z tym Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o stworzenie mechanizmu wsparcia w przypadku twardego brexitu.

– Jeżeli eksporterzy z UE, w tym z Polski, stracą na rynku brytyjskim ze względu na wprowadzone cła i opłaty, to podobnie jak było to w przypadku embarga rosyjskiego, Komisja Europejska nie może stać z boku. Muszą zostać wypracowane jakieś formy pomocy – mówił minister.

Program w tym zakresie ma przedstawić podczas najbliższego posiedzenia Rada ds. Rolnictwa (AGRIFISH) w Luksemburgu komisarz Phil Hogan – Będziemy tam bardzo mocno zabiegali, aby ta pomoc była proporcjonalnie udzielana tym wszystkim, którzy na ten rynek eksportowali – mówił minister.

Dodatkowo podkreślił, że polskie służby weterynaryjne i fitosanitarne staną przed ogromnym wyzwaniem, gdyż w obrocie z krajami trzecimi obowiązują zupełnie inne wymagania eksportowe, inne świadectwa weterynaryjne i fitosanitarne. Według ministra wymagać to będzie zwiększenia zatrudnienia pracowników tych inspekcji na przejściach granicznych – Będziemy musieli ponieść takie obciążenia, jeżeli nastąpi twardy „brexit”.

(rpf) jp / MRiRW

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama