logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.5°C

1/3

Nowe przepisy mogą zahamować rozwój wielu gospodarstw

Napisał  Kwi 24, 2019

Ministerstwo środowiska przekazało do konsultacji projekt ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Z zapowiedzi ministra środowiska przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2019 roku.

Rząd szykuje nowe przepisy dotyczące lokalizacji budynków inwentarskich, ponieważ jako jedną z głównych możliwości ograniczenia uciążliwości zapachowej wskazał wyznaczenie minimalnej odległości dla planowanych inwestycji w gospodarstwie rolnym od budynków mieszkalnych lub o funkcji mieszkalnej.

Zgodnie z projektem ustawy musi być zachowana minimalna odległość również w odniesieniu do budynków użyteczności publicznej, szpitali, gospodarstw agroturystycznych, granic uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej, parków narodowych i ich otulin.

Minimalna odległość wyznaczana jest w następujący sposób:
– Dla chowu lub hodowli zwierząt w liczbie nie mniejszej niż 210 DJP i nie większej niż 500 DJP minimalna odległość = DJP (m)
– Dla chowu lub hodowli zwierząt w liczbie większej niż 500 DJP minimalna odległość = 500 m
– Określając minimalna odległość uwzględnia się łączną liczbę DJP dla wszystkich planowanych bądź realizowanych inwestycji.Zdaniem Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka projekt ustawy w obecnej formie nie rozwiąże konfliktów społecznych, a jedynie przyczyni się do braku możliwości rozwoju wielu gospodarstw. Zachowanie minimalnych odległości od budynków mieszkalnych nie spowoduje ograniczenia substancji odpowiedzialnych za uciążliwość zapachową.

Dodatkowo, jak wskazuje Polska Federacja, czas przeznaczony na konsultacje społeczne jest zdecydowanie za krótki i nie pozwoli na osiągnięcie kompromisu między interesami rolników a postulatami mieszkańców obszarów wiejskich.

(rpf) jp / Źródło: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka

reklama